Wondermondo 🢖 Lieliskākie pasaules brīnumi

Teritorijas

Lieliskākie pasaules brīnumi

Lielais Ķīnas mūris, Mutiaņju iecirknis
Lielais Ķīnas mūris, Mutiaņju iecirknis./ Craig Maccubbin, Flickr / CC BY 2.0

Teritorijas ziņā brīnumi aprakstīti dalījumā par septiņām pasaules daļām:

  • Āfrika
  • Antarktika
  • Austrālija un Okeānija
  • Āzija
  • Dienvidamerika
  • Eiropa
  • Ziemeļamerika

Ar tūkstošiem brīnumu dalījumā pa 284 pasaules valstīm un teritorijām varat iepazīties Wondermondo angļu valodas versijā.

Šeit ir uzskaitīti 40 visaugstāk novērtētie pasaules brīnumi. Šis ir unikāls saraksts, kas balstīts uz informāciju par vairāk, kā 12 100 pasaules brīnumiem.

Ar īsu vērtēšanas metodi variet iepazīties lapā Brīnumu reitings.

Brīnumi ir uzskaitīti dalījumā pa pasaules daļām. Sarkanais skaitlis rāda brīnuma reitingu kopējā visu pasaules brīnumu sarakstā.

Aprakstīto pasaules brīnumu karte

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Pasaule Āfrika

07

Viktorijas ūdenskritums (Mosi-oa-Tunya)

84.2 %

Zambija / Zimbabve

Pasaulē lielākais krītoša ūdens aizkars, 1708 metrus plats un 108 metrus augsts ūdenskritums.

Daļa no pasaulē lielākā krītoša ūdens aizkara. Viktorijas ūdenskritums jeb Mosi-oa-Tunya.
Daļa no pasaulē lielākā krītoša ūdens aizkara. Viktorijas ūdenskritums jeb Mosi-oa-Tunya. / Valentina Buj, / CC BY-SA 2.0
08

Gizas nekropole

83.3 %

Ēģipte

Viens no izcilākajiem kultūras pieminekļiem pasaulē ar trim milzu piramīdām (Heopsa, Hefrēna un Mikerīna piramīdas), Lielo Sfinksu, senām kapenēm un strādnieku ciematiem. Lielākoties būvēta 26. gadsimtā pirms mūsu ēras kā Ēģiptes faraonu apbedījuma vieta un tempļu komplekss.

Gīzas piramīdas, Ēģipte
Gīzas piramīdas, Ēģipte. / John Robinson, / CC BY 2.0

Pasaule Āzija

01

Lielais Ķīnas mūris

89.3 %

Ķīna / Mongolija

Pasaulē lielākais nocietinājumu komplekss. Tā kopējais garums ir 8852 km, tai skaitā 6259,6 km ir mūris. Celts 5. gadsimtā pirms mūsu ēras – 16. gadsimtā mūsu ēras, lai aizsargātu Ķīnas impērijas ziemeļu robežas pret ziemeļu nomadu ielaušanos. Vecākā daļa ir Lielais Cji mūris (Šandunā) – aptuveni 600 km garš mūra posms, kas celts 685. gadā pirms mūsu ēras.

Lielais Ķīnas mūris
Lielais Ķīnas mūris. / Jakub Hałun, Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
05

Petra

85.1 %

Jordānija

Senā Nabatejas galvaspilsēta, kura attīstījās aptuveni 6. gadsimtā pirms mūsu ēras senas svētnīcas vietā. Šeit atrodas vienas no izcilākajām un sarežģītākajām klintīs cirstajām būvēm pasaulē. Senpilsēta ir pieejama pēc 1,2 km gara gājiena cauri šaurai aizai.

Alkazneha, Petra
Alkazneha, Petra / Sylvain L., Flickr / CC BY 2.0
10

Everests

81.4 %

Nepāla / Tibeta

Planētas augstākais kalns, 8,848 m augsts.

Everests no Tibetas
Everests no Tibetas. / Joe Hastings, Flickr. CC BY 2.0
14

Bagana

76.3 %

Birma (Mjanma)

Milzīgas un ļoti greznas pilsētas drupas. Bagana bija vairāku seno karaļvalstu galvaspilsēta, kura uzplauka 11. – 13. gadsimtā. Šeit tika uzceltas vairāk nekā 5000 pagodas, saglabājušās 2217 pagodas. Daudzās augstās un skaistās būves veido unikālu panorāmu.

Bagana, Mjanma (Birma)
Bagana, Mjanma (Birma). / Nicholas Kenrick, / CC BY 2.0
15

Ankorvats

76.0 %

Kambodža

Viena no lielākajām reliģiskajām būvēm pasaulē, uzcelta senajā khmeru galvaspilsētā 12. gadsimta sākumā. Tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem cilvēces sasniegumiem arhitektūrā. Sākotnēji celts kā hinduistu templis, vēlāk pārveidots par budistu tempļu kompleksu. Templi rotā augstas kvalitātes bareljefi ar kopējo platību vairāk nekā 1 000 m2.

Ankorvata centrālie torņi
Ankorvata centrālie torņi. / Dennis Jarvis, Flickr / CC BY-SA 2.0
19

Kāba un Harāma mošeja

76.0 %

Saūda Arābija

Pasaulē lielākā mošeja. Tās celtniecība sākās 638. gadā, lai ieskautu Kaabu – islāma svētāko vietu. Satur vairākas citas svētas vietas, tostarp Zamzamas aku, kas tiek uzskatīta par brīnumainu dabas avotu, taču ir cilvēku veidota.

Kaaba, Saūda Arābija. Redzamas zelta durvis.
Kaaba, Saūda Arābija. Redzamas zelta durvis. / Tab59, / CC BY-SA 2.0
21

Elloras alas un Kailasanatas templis

74.7 %

Indija

Viens no augstākajiem sasniegumiem ne tikai hinduistu arhitektūrā, bet arī senās būvniecības vēsturē: 34 klintīs izcirstu tempļu grupa, tajā skaitā krāšņais Kailasanatas templis. Būves tika radītas ap 550. – 1000. gadu.

Kailasanatas templis Elloras alās, Indija
Kailasanatas templis Elloras alās, Indija. / Sankarshan Mukhopadhyay, Flickr, / CC BY-SA 2.0
23

Borobudurs

74.0 %

Indonēzija

Budistu tempļu komplekss, kas tika uzcelts laika posmā no 760. līdz 830. gadam. Viens no iespaidīgākajiem senajiem tempļiem pasaulē, lielākā budistu celtne pasaulē. Piramīdas formas svētnīca, kuru rotā 2772 bareljefi un 504 Budas skulptūras. Tempļa augstums ir 35 m, katra puse ir 123 m gara. Visa būve ir veidota, ietverot daudz simbolikas un tā ataino budisma kosmoloģiju.

Borobudurs, Indonēzija
Borobudurs, Indonēzija. / Heri nugroho, Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
24

Adžantas alas

74.0 %

Indija

Viens no skaistākajiem klintīs izcirstajiem tempļu kompleksiem pasaulē, kas izveidots laika posmā no 2. gadsimta pirms mūsu ēras līdz mūsu ēras 480. gadam. Klintīs tika izcirsti 28 – 30 tempļi, kuros atrodas visas cilvēces kultūrai nozīmīgas freskas un skulptūras.

Adžantas alas, viena no svētnīcām
Adžantas alas, viena no svētnīcām. / Geri, / CC BY-SA 2.0
27

Halīfa tornis

73.5 %

Apvienotie Arābu Emirāti

Pasaulē augstākā ēka, 829,8 m augsts debesskrāpis ar 163 stāviem. Uzcelta 2010. gadā. Ēkā parasti atrodas ap 35 000 cilvēku.

Halīfa tornis, Dubaija
Halīfa tornis, Dubaija. / Leandro Neumann Ciuffo, Flickr / CC BY 2.0
29

Tadžmahāls

73.5 %

Indija

Mauzolejs, kuru 1648. gadā uzcēla Mogulu imperators Šahs Džahāns. Šī būve ir viena no arhitektūras ikonām, tā apvieno islāma, persiešu un indiešu arhitektūras elementus.

Tadžmahāls
Tadžmahāls. / crazy_foolish4u, Flickr / CC BY 2.0
32

Jeruzalemes vecpilsēta

72.1 %

Palestīna

Viena no nozīmīgākajām un svētākajām pilsētām pasaules vēsturē, viena no vecākajām pilsētām, kura sāka veidoties jau 4. gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Šeit atrodas simtiem pasaules nozīmes pieminekļu, piemēram, Klints kupols, Tempļa kalns, Raudu mūris, Svētā kapa baznīca un Aksas mošeja. Vecpilsētu šķērso Via Dolorosa – ceļš, pa kuru Jēzus nesa savu krustu.

Jeruzalemes vecpilsēta
Jeruzalemes vecpilsēta. / Izraēlas tūrisma ministrijas fotogalerija, Flickr / CC BY-ND 2.0
33

Varanasi

72.0 %

Indija

Viena no vecākajām apdzīvotajām pilsētām pasaulē, ap 3000 gadus veca. Visa vecpilsēta ir svētvieta budistiem, hinduistiem un džainistiem. Liels skaits vērtīgu arhitektūras un vēstures pieminekļu, unikālu un joprojām dzīvu tradīciju vieta.

Vārānasī, Indija
Vārānasī, Indija. / Ken Wieland, / CC BY-SA 2.0
36

Sigīrija

70.9 %

Šrilanka

Viens no interesantākajiem pilsētplānošanas pieminekļiem pasaulē. Sigīrija uzcelta uz gandrīz 200 m augstas klints virsotnes 477. – 495. gadā. Vēlāk, līdz 13. vai 14. gadsimtam, šī pilsēta tika izmantota kā budistu klosteris. Šeit atrodas vairāki unikāli pieminekļi, tostarp milzu lauva, kuras mute kalpo kā ieeja klinšu cietoksnī, un skaistas freskas – pasaules nozīmes šedevrs.

Sigīrija, Šrilanka
Sigīrija, Šrilanka. / B.Gagnon, Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
37

Ankora

70.6 %

Kambodža

Senā khmeru galvaspilsēta, savulaik – pasaulē lielākā pilsēta, kuras platība sasniedza vismaz 1000 km². Ankora uzplauka 8. – 15. gadsimtā. Pilsētā atrodas daudzu senās arhitektūras šedevru drupas, tostarp pasaulē lielākā reliģiskā būve – Ankorvats.

Tilts uz Ankoru
Tilts uz Ankoru. / Chun Yip So, Flickr / CC BY 2.0
38

Potalas pils

70.6 %

Tibeta

Dalailamas galvenā rezidence. Pirmā pils šeit tika uzcelta 637. gadā, bet pašreizējā pils celta 1645. gadā, tai ir 13 stāvi un būves kopējais augstums sasniedz 117 metrus. Pilī ir 1000 istabas un daudzi mākslas un zinātnes pieminekļi, lai gan lielākā daļa no tiem ir zaudēti kopš Ķīnas iebrukuma.

Potalas pils, Tibeta
Potalas pils, Tibeta. / , Flickr / CC BY 2.0
40

Švedagonas pagoda

69.9 %

Birma (Mjanma)

98 metrus augsta stūpa, kura ir klāta ar zeltu un bagātīgi rotāta ar dārgakmeņiem. Svētākā Birmas pagoda. Sākotnēji celta 6. gadsimtā, pārbūvēta un paplašināta un tagad tā ir viens no iespaidīgākajiem arhitektūras pieminekļiem pasaulē.

Švedagonas pagoda, Jangona
Švedagonas pagoda, Jangona. / Francisco Anzola, Flickr / CC BY 2.0

Pasaule Austrālija un Okeānija

11

Uluru (Eiersa klints)

77.3 %

Austrālija

Viens no Austrālijas simboliem. 348 metrus augsts, vizuāli ļoti iespaidīgs smilšakmens monolīts, kura apkārtmērs ir 9,4 km. Vietējo iedzīvotāju svētvieta. Ūdens avoti, alas, endēmas augu sugas un klinšu zīmējumi.

Uluru, Austrālija
Uluru, Austrālija. / Nathan Siemers, / CC BY-SA 2.0

Pasaule Dienvidamerika

03

Maču Pikču

86.1 %

Peru

Viena no iespaidīgākajām arheoloģiskajām vietām pasaulē, sena, pamesta inku pilsēta. Maču Pikču atrodas uz klints virsotnes, šeit saglabājušās akmens celtņu drupas. Uzskata, ka pilsēta tika uzcelta ap 1450. gadu kā inku valdnieku patversme un centrs un pamesta ap 1572. gadu.

Maču Pikču, Peru
Maču Pikču, Peru / Pedro Szekely, / CC BY-SA 2.0
06

Igvasu ūdenskritums (Salto de Iguaçu)

84.8 %

Argentīna / Brazīlija

Viens no iespaidīgākajiem ūdenskritumiem pasaulē. Šis ūdenskritums ir “tikai” 82 metrus augsts, toties tas ir 2700 metrus plats.

Igvasu ūdenskritums
Igvasu ūdenskritums. / Nico Kaiser, Flickr / CC BY 2.0
13

Anhela ūdenskritums

76.5 %

Venecuēla

Visdrīzāk, augstākais ūdenskritums pasaulē, kopējais augstums ir 979 metri. Ūdenskritumam ir augstākā ūdenskrituma kāple (807 metri) pasaulē.

Anhela ūdenskritums, Venecuēla
Anhela ūdenskritums, Venecuēla. / , Flickr / CC BY 2.0
35

Kajetura ūdenskritums

71.0 %

Gajāna

Viens no iespaidīgākajiem un spēcīgākajiem ūdenskritumiem pasaulē, kas apvieno ļoti lielu ūdens daudzumu (līdz 660 kubikmetriem sekundē) un augstu (226 m) kritienu.

Kajetura ūdenskritums, Gajāna
Kajetura ūdenskritums, Gajāna. / , Flickr / CC BY 2.0

Pasaule Eiropa

02

Venēcija

89.1 %

Itālija

Viena no neparastākajām un skaistākajām pilsētām uz Zemes, kurā ir neticami daudz mākslas un arhitektūras vērtību. Venēcija tika uzcelta uz 117 nelielām, cieši izvietotām salām un 7. – 18. gadsimtā bija ietekmīgas valsts galvaspilsēta.

Santa Maria della Salute baznīca un Lielais Kanāls Venēcijā
Santa Maria della Salute baznīca un Lielais Kanāls Venēcijā / Murray Foubister, Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
09

Svētā Sofija (Hagia Sophia)

81.8 %

Turcija

Bijusī bazilika, kas celta laikā no 532. līdz 537. gadam, tagad šeit ir mošeja. Iespējams, Bizantijas arhitektūras augstākais sasniegums. Lielākā katedrāle pasaulē gandrīz 1000 gadus.

Svētā Sofija (Hagia Sophia), Stambula
Svētā Sofija (Hagia Sophia), Stambula / F.H.Mira, / CC BY-SA 2.0
12

Florences katedrāle

76.9 %

Itālija

Viena no iespaidīgākajām baznīcām pasaulē, lielākā celtne viduslaiku Eiropā. Celta 1296. – 1469. gadā. Projektēta pārsvarā gotikas stilā, bet tiek uzskatīta par vienu no pirmajām būvēm renesanses stilā.

Florences katedrāle
Florences katedrāle / M.Obal, Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
16

Venēcijas Svētā Marka katedrāle

75.7 %

Itālija

Neparasti skaista un grezna būve, viens no nozīmīgākajiem bizantiešu arhitektūras pieminekļiem, būvēta 1094. gadā. Ar Svētā Marka katedrāli saistīti daudzi interesanti un neparasti nostāsti.

Venēcijas Svētā Marka katedrāle
Venēcijas Svētā Marka katedrāle. / C. Muller CC BY-SA 3.0
18

Siksta kapela

75.4 %

Vatikāns

Apustuliskās pils kapela, pāvesta darbībai ļoti nozīmīga vieta, kurā tiek izvēlēts jaunais pāvests. Baznīca nav īpaši liela, taču tai ir īpaša nozīme baznīcas un mākslas vēsturē. Celta 1473. – 1481. gadā un slavena, pateicoties tādu renesanses laikmeta mākslinieku kā Sandro Botičelli, Mikelandželo, Domeniko Girlandajo un Pjetro Perudžīno freskām. Šīs freskas ir vieni no pasaules augstākajiem mākslas sasniegumiem.

Siksta kapelas griestu gleznojumi, Vatikāns
Siksta kapelas griestu gleznojumi, Vatikāns. / Gunnar Grimnes, Flickr / CC BY 2.0
20

Svētā Pētera bazilika

74.9 %

Vatikāns

Visatpazīstamākā no četrām pāvesta bazilikām, viena no nozīmīgākajām baznīcām kristietības vēsturē. Baznīca ar vislielāko iekštelpu, šī būve aizņem lielu daļu no Vatikāna teritorijas. Pašreizējā bazilika tika celta 1506.–1626. gadā un ir viens no svarīgākajiem renesanses arhitektūras pieminekļiem. Baznīcā ir arī apbedījumi (Vatikāna neropole), tostarp šķietamais Svētā Pētera kaps.

Svētā Pētera bazilika, Vatikāns
Svētā Pētera bazilika, Vatikāns. / P.Landy, Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
22

Svētās Ģimenes baznīca (Sagrada Familia)

74.4 %

Spānija

Lielākā un iespaidīgākā jūgendstila baznīca pasaulē. Baznīcu projektējis Antonio Gaudi. Celtnīcība sākās 1882. gadā un turpināsies līdz 2026. gadam.

Svētās Ģimenes baznīca (Sagrada Familia), Barselona
Svētās Ģimenes baznīca (Sagrada Familia), Barselona. / Euku, Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
26

Versaļas pils

73.6 %

Francija

Vispazīstamākā un, iespējams, krāšņākā pils pasaulē. Pils būvniecība šajā Parīzes priekšpilsētā sākās 1661. gadā un tā kalpoja kā karaļa pils līdz 1789. gadam. Būvējot Versaļas pils kompleksu, daudzās dzīves jomās — arhitektūrā, plānošanā, mākslā, pārvaldībā un etiķetē — izveidojās jauns stils, līdz ar to pils ir viens no nozīmīgākajiem kultūras pieminekļiem Eiropā. Tiek uzskatīta par lielāko pili pasaulē, tai ir 700 istabas, fasāde ir apmēram 680 m gara.

Versaļas pils, skats no augšas
Versaļas pils, skats no augšas. / ToucanWings, Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
26

Parīzes Dievmātes katedrāle

73.2 %

Francija

Viena no nozīmīgākajām gotikas stila katedrālēm un viens no pasaulē pazīstamākajiem arhitektūras pieminekļiem. Celta 1163. gadā – 14. gadsimta beigās. Viena no pirmajām būvēm, kurā tika izmantoti t.s. “lidojošie” kontrforsi.

Parīzes Dievmātes katedrāle
Parīzes Dievmātes katedrāle. / A.Thomas, Wikimedia Commons / CC-BY-SA-2.5.
30

Vasilija Svētlaimīgā katedrāle

72.4 %

Krievija

Deviņu baznīcu grupa, kas tika uzbūvēta 1555. – 1561. gadā, lai pieminētu Ivana Bargā uzvaras. Greznā, neparastā būve ir atstājusi lielu ietekmi uz Krievijas un pasaules arhitektūru.

Vasilija Svētlaimīgā katedrāle, Maskava
Vasilija Svētlaimīgā katedrāle, Maskava. / Asguskov, Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0
31

Eifeļa tornis

72.1 %

Francija

Viena no pasaulē atpazīstamākajām būvēm, Parīzes un zināmā mērā arī visas Francijas simbols. Šis 324 m augstais dzelzs tornis tika uzcelts 1889. gadā un līdz 1930. gadam bija augstākā cilvēka veidotā celtne uz Zemes.

Eifeļa tornis
Eifeļa tornis. / Angel James de Ocampo, Flickr. CC BY 2.0
34

Milānas katedrāle

71.7 %

Itālija

Viena no iespaidīgākajām gotikas celtnēm pasaulē, celta 1386. – 1965. gadā.

Milānas katedrāle, Itālija
Milānas katedrāle, Itālija. / , Flickr / CC BY-SA 2.0
34

Vestminsteras abatija

69.9 %

Apvienotā Karaliste

Karaliskā baznīca ar daudzām mākslas vērtībām. Celta no 1245. līdz 1745. gadam, galvenokārt gotiskā stilā. Viens no agrākajiem gotiskās arhitektūras pārstāvjiem Anglijā.

Vestminsteras abatija
Vestminsteras abatija. / Kevin Poh, Flickr / CC BY 2.0

Pasaule Ziemeļamerika

04

Lielais kanjons

85.6 %

Amerikas Savienotās Valstis

Iespējams, iespaidīgākais kanjons pasaulē. Šis 446 km garais kanjons ir līdz 1800 m dziļš, un tam ir gandrīz vertikālas sienas.

Lielais kanjons, Arizona
Lielais kanjons, Arizona. / Catron S., CC-BY-SA-3.0
17

Niagāras ūdenskritums

75.6 %

Amerikas Savienotās Valstis

Pasaulē populārākais ūdenskritums, 51 metru augsts un 1203 metrus plats. Ūdenskritumam ir arī liela nozīme tehnoloģiju attīstības un izklaides industrijas vēsturē.

Pakava (Kanādas) ūdenskritums, daļa no Niagāras ūdenskrituma
Pakava (Kanādas) ūdenskritums, daļa no Niagāras ūdenskrituma. / Jeff Hitchcock, Flickr / CC BY 2.0
25

Teotivakana

73.8 %

Meksika

Viena no lielākajām senajām pilsētām pasaulē ar daudziem arhitektūras un mākslas pieminekļiem. Pilsēta attīstījās kopš apmēram 200. gada pirms mūsu ēras un tika pamesta mūsu ēras 7. – 8. gadsimtā. Grandiozs pilsētplānošanas piemineklis ir Mirušo avēnija. Īpaša būve ir Saules piramīda – trešā lielākā senā piramīda pasaulē, tās augstums – 71,2 m. Mēness piramīda ir 42 m augsta, tā ir vecāka, celta 200. – 450. gadā. Pilsētā ir daudz vērtīgu fresku.

Mirušo avēnija Teotivakanā, Meksika
Mirušo avēnija Teotivakanā, Meksika. / Dennis Jarvis, / CC BY-SA 2.0

Pasaule Citi raksti

Pizas katedrāles laukums
Pizas katedrāles laukums / Makalu, Pixabay / CC0

Eiropas brīnumi

Izcilākie Eiropas brīnumi ir krāšņās un milzu baznīcas, vēsturiskās pilsētas un Senās Romas un Grieķijas pieminekļi.

Skats uz Gaujas ieleju no Turaidas pils torņa
Skats uz Gaujas ieleju no Turaidas pils torņa. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 3.0

Latvijas brīnumi

Izcilākie Latvijas brīnumi ir Rīgas pilsētas arhitektūras mantojums, pilis un muižu ēkas un viduslaiku pilis.

Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa
Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa. / Ilya Dobrych, Flickr. CC BY-SA 2.0

Igaunijas brīnumi

Interesantākie Igaunijas brīnumi ir Tallinas viduslaiku centrs un tajā esošās ēkas, kā arī dažādas viduslaiku pilis un baznīcas ārpus Tallinas.

0 0 votes
Article Rating
Pierakstieties
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments