Wondermondo 🢖 Kas ir brīnums?

Ievadraksts

Kas ir brīnums?

Hesdālenes gaismas 2015. gada februārī. Redzamas divas kustīgas gaismas - viena ir debesīs (tas nav, piemēram, Mēness) un otrai fonā ir mežs.
Hesdālenes gaismas 2015. gada februārī. Redzamas divas kustīgas gaismas – viena ir debesīs (tas nav, piemēram, Mēness) un otrai fonā ir mežs. Lielākā daļa cilvēku, kas ierodas šajā Norvēģijas vietā, neredz neko neparastu – šie ir neregulāri notikumi. Vai šī vieta ir brīnums? / Jesper Brodersen, ekrānšāviņš no Youtube video.

Pasaule Definīcijas

Karakola ūdenskritums un saulriets, Brazīlija
Karakola ūdenskritums un saulriets, Brazīlija. / Gabriel Figueiredo Fontes, Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Viena no cilvēka emocijām ir pārsteigums – sajūta, ko izraisa pārsteidzoša un/vai negaidīta lieta, fakts vai notikums. Ja šī lieta, fakts vai notikums rada pārsteigumu daudziem dažādiem cilvēkiem – tas ir brīnums.

Daudzi brīnumi ir saistīti ar noteiktu vietu. Wondermondo mērķis ir uzskaitīt un aprakstīt šādas mūsu planētas vietas. Tādējādi nosaukums “brīnums” šajā vietnē nozīmē pārsteidzošu vietu uz mūsu planētas.

Mājaslapas latviešu valodas versija lielākā mērā pievēršas Latvijas, kā arī mūsu Baltijas kaimiņvalstu neparastajām vietām.

Termina “brīnums” robežas

Šķietami vienkāršais brīnuma jēdziens ietver diezgan sarežģītus izaicinājumus, piemēram:

Platība

Himalaji ir brīnums? Okeāns ir brīnums? Vai pasaules lietusmeži ir brīnums? Visa planēta ir brīnums? Jā noteikti! Bet: nav interesanti šeit iekļaut šādus jēdzienus. Wondermondo pieļauj, ka brīnums var būt līdz 500 km2 liels, bet vairumā gadījumu – daudz, daudz mazāks. Tas ir ļoti aptuvens pieņēmums, lai izslēgtu pārāk lielas un daudzveidīgas teritorijas.

Ir daži izņēmumi. Ievērojamākie no tiem ir šie divi:

  • Lielais Ķīnas mūris – visdrīzāk, tā platība nesasniedz 500 km2, taču šis brīnums stiepjas daudz lielākā teritorijā nekā vairums citu.
  • Lielais kanjons (ASV) – atbiltoši Wondermondo skalai, izcilākais dabas piemineklis pasaulē.
Nodalāmība
Silverspringsas avots, Florida, 1901. gads
Silverspringsas avots, Florida, 1901. gads. Attēlā redzamo ezeru un no tā izplūstošo upi veido viens avots. / "Florida and Nassau in Sunlight Pictures"

Visa Venēcija ir brīnums. Bet arī Svētā Marka laukums šajā pilsētā ir brīnums. Un katra būve ap Svētā Marka laukumu arī ir brīnums. Būtu dīvaini tos klasificēt kā sava veida Venēcijas brīnuma “apakšbrīnumus” – Wondermondo tos visus uzskaita kā atsevišķus brīnumus.

Bet ir arī cita situācija. Piemēram, Silverspringsas avots (Florida) ir viens no pasaules spēcīgākajiem avotiem. Šis avots iztek no alas un tajā atrodami izmirušu dzīvnieku kauli. Avots ir kalpojis arī kā svētnīca. Vai tas ir viens brīnums vai četri atsevišķi brīnumi vienuviet – a) avots, b) ala, c) fosilais atradums un d) sena svētvieta? Wondermondo autors uzskata, ka šis ir viens brīnums, jo visas četras tās unikālās īpašības ir cieši saistītas un atrodas vienā vietā.

Netverami brīnumi

Daži no aizraujošākajiem brīnumiem pat nav redzami: tās ir leģendu vietas, piemēram, stāsti par leģendāriem dzīvniekiem vai spokiem. Piemēram, Skeiporas purva ķirzakcilvēks (Dienvidkarolīna, ASV) ir aizraujoša leģenda. Jūs patiešām vēlētos satikt šo leģendāro radījumu klātienē? Šis brīnums ir saistīts ar vietu, bet šai vietai nav skaidru robežu.

Zudušie brīnumi
Kokvilnas koks (Cotton Tree) Frītaunas centrā, Sjerraleone
Kokvilnas koks (Cotton Tree) Frītaunas centrā, Sjerraleone. 2023. gada maijā lietusgāzes laikā gigantiskais koks nogāzās. Vai šī vieta tagad vēl ir brīnums? / pastkarte no Dragana Buškuliča mājaslapas, ""

Nekas nav mūžīgs – katrs no brīnumiem ies bojā. Pēdējo desmitgažu laikā ir pazuduši tādi pasaulē populāri brīnumi kā Azūra Logs (dabiska arka Maltā) un Senators – milzu ciprese Floridā, ASV, tāpat kā daudzi citi brīnumi. Arī Latvijā izzūd gan cilvēka radīti kultūras pieminekļi (Lielā jeb Esena muiža Rīgā) gan dabas pieminekļi (Ežurgas ūdenskritums).

Pateicoties attēliem un atmiņām, šo brīnumu atrašanās vietas joprojām ir zināmā mērā īpašas. Bet – vai šie brīnumi joprojām pastāv?

Dažos gadījumos Wondermondo informāciju par zaudētajiem brīnumiem saglabā, bet vairumā gadījumu nē.

 

Pasaule Citi raksti

Lielais Prizmatiskais avots, ASV, Vaiominga
Lielais Prizmatiskais avots, ASV, Vaiominga. / Ziinkova M. CC-BY-SA-3.0

Brīnumu kategorijas

Wondermondo pašlaik ir 124 pasaules brīnumu kategorijas, piemēram: ūdenskritumi, baznīcas u.tml.

Īglhauknekas (Eaglehawk Neck) mozaīkas bruģis, Tasmānija
Īglhauknekas (Eaglehawk Neck) mozaīkas bruģis, Tasmānija. / LBM1948, Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Brīnumu karte

Wondermondo aprakstīto pasaules brīnumu karte.

Kāba, Saūda Arābija. Redzamas zelta durvis.
Kāba, Saūda Arābija. Redzamas zelta durvis. / Tab59, / CC BY-SA 2.0

Brīnumu reitings

Brīnumu reitings Wondermondo lapā ir balstīts uz formulu ar četriem galvenajiem mainīgajiem: vizuālais iespaids, stāsts, unikalitāte un mistika.