Wondermondo 🢖 Brīnumu reitings

Ievadraksts

Brīnumu reitings

Pasaule Četri kritēriji

Kāba, Saūda Arābija. Redzamas zelta durvis.
Kābai Mekā (Saūda Arābija) ir visaugstākais vērtējums uz Zemes kritērijā “Stāsts” – 96%. Tomēr kopējais svērtais vērtējums ir 75 (19. vieta), jo šis brīnums atstāj mazāku vizuālo iespaidu, salīdzinot ar daudziem citiem brīnumiem visā pasaulē. / Tab59, / CC BY-SA 2.0

Brīnumu reitingam Wondermondo vietnē ir gradācija no 0 (vismazāk brīnumains) līdz 100 (visbrīnumainākais). Šis vērtējums tiek aprēķināts ar īpašu formulu, izmantojot četru kritēriju datus. Šie kritēriji ir:

  1. Vizuālais iespaids. Iespaids, kuru brīnums rada uz cilvēka maņām. Lielu ietekmi var radīt ļoti greznas ēkas, ekstrēmi objekta izmēri vai ļoti neparasts skats, kā arī augsts estētiskais baudījums.
  2. Stāsts. Brīnumainību bieži nosaka neparasti fakti vai notikumi. Tie var būt nozīmīgi zinātniski atklājumi – piem. ala ar citas cilvēku sugas paliekām, bet tas var būt arī neparasts stāsts vai tradīcija, piem. salas, kur saskaņā ar vietējām leģendām dzīvo mirušo cilvēku gari.
  3. Unikalitāte. Jo retāks ir brīnums, jo augstāk vērtēts ir šis kritērijs. Pasaulē ir ļoti maz brīnumu, kuri ir patiešām unikāli.
  4. Mistika. Nelielai brīnumu daļai (apmēram 3%) ir dažas neizskaidrojamas iezīmes. Visticamāk, izskaidrojums pastāv, bet tas vēl nav atrasts. Visbiežāk tās ir spoku stāstu un stāstu par leģendāriem dzīvniekiem (kriptozooloģiskām parādībām) vietas, taču gadās arī ļoti neparastas dabas parādības.

 

Pasaule 10 izcilākie pasaules brīnumi

01

Lielais Ķīnas mūris

89.3 %

Ķīna / Mongolija

Pasaulē lielākais nocietinājumu komplekss. Tā kopējais garums ir 8852 km, tai skaitā 6259,6 km ir mūris. Celts 5. gadsimtā pirms mūsu ēras – 16. gadsimtā mūsu ēras, lai aizsargātu Ķīnas impērijas ziemeļu robežas pret ziemeļu nomadu ielaušanos. Vecākā daļa ir Lielais Cji mūris (Šandunā) – aptuveni 600 km garš mūra posms, kas celts 685. gadā pirms mūsu ēras.

Lielais Ķīnas mūris
Lielais Ķīnas mūris. / Jakub Hałun, Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
02

Venēcija

89.1 %

Itālija

Viena no neparastākajām un skaistākajām pilsētām uz Zemes, kurā ir neticami daudz mākslas un arhitektūras vērtību. Venēcija tika uzcelta uz 117 nelielām, cieši izvietotām salām un 7. – 18. gadsimtā bija ietekmīgas valsts galvaspilsēta.

Santa Maria della Salute baznīca un Lielais Kanāls Venēcijā
Santa Maria della Salute baznīca un Lielais Kanāls Venēcijā / Murray Foubister, Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
03

Maču Pikču

86.1 %

Peru

Viena no iespaidīgākajām arheoloģiskajām vietām pasaulē, sena, pamesta inku pilsēta. Maču Pikču atrodas uz klints virsotnes, šeit saglabājušās akmens celtņu drupas. Uzskata, ka pilsēta tika uzcelta ap 1450. gadu kā inku valdnieku patversme un centrs un pamesta ap 1572. gadu.

Maču Pikču, Peru
Maču Pikču, Peru / Pedro Szekely, / CC BY-SA 2.0
04

Lielais kanjons

85.6 %

Amerikas Savienotās Valstis

Iespējams, iespaidīgākais kanjons pasaulē. Šis 446 km garais kanjons ir līdz 1800 m dziļš, un tam ir gandrīz vertikālas sienas.

Lielais kanjons, Arizona
Lielais kanjons, Arizona. / Catron S., CC-BY-SA-3.0
05

Petra

85.1 %

Jordānija

Senā Nabatejas galvaspilsēta, kura attīstījās aptuveni 6. gadsimtā pirms mūsu ēras senas svētnīcas vietā. Šeit atrodas vienas no izcilākajām un sarežģītākajām klintīs cirstajām būvēm pasaulē. Senpilsēta ir pieejama pēc 1,2 km gara gājiena cauri šaurai aizai.

Alkazneha, Petra
Alkazneha, Petra / Sylvain L., Flickr / CC BY 2.0
06

Igvasu ūdenskritums (Salto de Iguaçu)

84.8 %

Argentīna / Brazīlija

Viens no iespaidīgākajiem ūdenskritumiem pasaulē. Šis ūdenskritums ir “tikai” 82 metrus augsts, toties tas ir 2700 metrus plats.

Igvasu ūdenskritums
Igvasu ūdenskritums. / Nico Kaiser, Flickr / CC BY 2.0
07

Viktorijas ūdenskritums (Mosi-oa-Tunya)

84.2 %

Zambija / Zimbabve

Pasaulē lielākais krītoša ūdens aizkars, 1708 metrus plats un 108 metrus augsts ūdenskritums.

Daļa no pasaulē lielākā krītoša ūdens aizkara. Viktorijas ūdenskritums jeb Mosi-oa-Tunya.
Daļa no pasaulē lielākā krītoša ūdens aizkara. Viktorijas ūdenskritums jeb Mosi-oa-Tunya. / Valentina Buj, / CC BY-SA 2.0
08

Gīzas nekropole

83.3 %

Ēģipte

Viens no izcilākajiem kultūras pieminekļiem pasaulē ar trim milzu piramīdām (Heopsa, Hefrēna un Mikerīna piramīdas), Lielo Sfinksu, senām kapenēm un strādnieku ciematiem. Lielākoties būvēta 26. gadsimtā pirms mūsu ēras kā Ēģiptes faraonu apbedījuma vieta un tempļu komplekss.

Gīzas piramīdas, Ēģipte
Gīzas piramīdas, Ēģipte. / John Robinson, / CC BY 2.0
09

Svētā Sofija (Hagia Sophia)

81.8 %

Turcija

Bijusī bazilika, kas celta laikā no 532. līdz 537. gadam, tagad šeit ir mošeja. Iespējams, Bizantijas arhitektūras augstākais sasniegums. Lielākā katedrāle pasaulē gandrīz 1000 gadus.

Svētā Sofija (Hagia Sophia), Stambula
Svētā Sofija (Hagia Sophia), Stambula / F.H.Mira, / CC BY-SA 2.0
10

Everests

81.4 %

Nepāla / Tibeta

Planētas augstākais kalns, 8,848 m augsts.

Everests no Tibetas
Everests no Tibetas. / Joe Hastings, Flickr. CC BY 2.0

Pasaule Citi raksti

Lielais Prizmatiskais avots, ASV, Vaiominga
Lielais Prizmatiskais avots, ASV, Vaiominga. / Ziinkova M. CC-BY-SA-3.0

Brīnumu kategorijas

Wondermondo pašlaik ir 124 pasaules brīnumu kategorijas, piemēram: ūdenskritumi, baznīcas u.tml.

Hesdālenes gaismas 2015. gada februārī. Redzamas divas kustīgas gaismas - viena ir debesīs (tas nav, piemēram, Mēness) un otrai fonā ir mežs.
Hesdālenes gaismas 2015. gada februārī. Redzamas divas kustīgas gaismas – viena ir debesīs (tas nav, piemēram, Mēness) un otrai fonā ir mežs. / Jesper Brodersen, ekrānšāviņš no Youtube video.

Kas ir brīnums?

Patiešām – kas ir brīnums? Wondermondo šī ir jebkura vieta uz mūsu planētas, kas dažādiem cilvēkiem izraisa izbrīnu, pārsteigumu.

Īglhauknekas (Eaglehawk Neck) mozaīkas bruģis, Tasmānija
Īglhauknekas (Eaglehawk Neck) mozaīkas bruģis, Tasmānija. / LBM1948, Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Brīnumu karte

Wondermondo aprakstīto pasaules brīnumu karte.