Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Igaunija 🢖 Austrumviru (Ida-Viru) apriņķis

Ūdenskritumi 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas

Brīnumi

Narvas ūdenskritumi

Narvas ūdenskritumi. Redzamas abas ūdenskrituma daļas abās Krenholmas salas pusēs. 2010. gada aprīlis.
Narvas ūdenskritumi. Redzamas abas ūdenskrituma daļas abās Krenholmas salas pusēs. 2010. gada aprīlis. / Andres Toode, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Pasaule  Pamatdati

Līdzīgi Kuldīgai, Narvas pilsēta ir izveidojusies pie ūdenskrituma. Narvas ūdenskritumi, būtībā, ir viens ūdenskritums, kuru divās daļās sadala prāvā Krenholmas sala. Pirms līdzās esošā HES uzcelšanas šie bija vieni no Eiropas spēcīgākajiem ūdenskritumiem, taču tagad lielāko daļu laika Narvas upe šajā posmā ir sausa.

35.5 %

Koordinātes
59.358 Z 28.2004 A
Atrašanās vieta, adrese
Eiropa, Igaunija, Austrumviru (Ida-Viru) apriņķis, Narvas pilsētas dienvidaustrumu daļā, Narvas upē abās pusēs Krenholmas salai. Ūdenskrituma austrumu puses austrumu daļa atrodas Krievijas teritorijā, Ļeņingradas apgabala Ivangorodas pilsētā
Ūdenskritumi
Nosaukums igauniski
Narva kosk, Narva juga
Upe
Narva
Ūdenskrituma augstums
Abas daļas – ap 6,5 m
Ūdens daudzums
Ap 350-400 m3/s (brīžos, kad upe nav novirzīta uz HES)
Pakāpes
1 – austrumu pusē (Joalas ūdenskritumā), vairākas tuvu novietotas pakāpes – rietumu pusē (Krenholmas ūdenskritumā)
Platums
110 m – austrumu pusē un 60 m – rietumu pusē
Ieži
Kaļķakmens
Stratigrāfija
Ordoviks 🢖 Darrivilas stāvs 🢖 Āzeri horizonts (O2AS) (kaļķakmens)

Ordoviks 🢖 Darrivilas stāvs 🢖 Kundas horizonts (O2KN) (kaļķakmens)

Ordoviks 🢖 Dapingas stāvs 🢖 Volhovas horizonts (O2VL) (kaļķakmens)
Informācija apmeklētājiem
Nav pieejama, atrodas slēgtā pierobežas zonā (2024).

Karte

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Pasaule Plašāka informācija

Apraksts

Narvas ūdenskritumu austrumu puse jeb Joalas ūdenskritums. Skats no Igaunijas (Krenholmas salas) uz Krieviju. 2018. gada jūnijs.
Narvas ūdenskritumu austrumu puse jeb Joalas ūdenskritums. Skats no Igaunijas (Krenholmas salas) uz Krieviju. 2018. gada jūnijs. / Ilme Parik, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Narvas upe ir ūdeņiem bagātākā upe Igaunijā un trešā Baltijā pēc Daugavas un Nemunas. Lai arī upe ir tikai 77 kilometrus gara, tā izplūst no milzīgajiem Peipusa un Pleskavas ezeriem, upes baseins savāc ūdeni no 56 tūkstošu kvadrātkilometru teritorijas.

Un tieši uz šīs lielās upes ir izveidojies pamatīgs ūdenskritums! Ūdenskritumu divās daļās sadala prāvā Krenholmas sala, tādēļ tā nosaukums ir daudzskaitlī – Narvas ūdenskritumi.

Diemžēl, mūsdienās Narvas ūdens ir novadīts uz Narvas HES apmēram 600 metrus austrumos, Krievijas teritorijā. Senā Narvas gultne pārsvarā ir sausa. Plūdu laikā gan ūdens upē atgriežas un brīžiem ūdenskritumi atgūst savu agrāko spēku.

Narvas ūdenskritumu austrumu puse jeb Joalas ūdenskritums. Skats no Igaunijas (Krenholmas salas) uz Krieviju. 2010. gada aprīlis.
Narvas ūdenskritumu austrumu puse jeb Joalas ūdenskritums. Skats no Igaunijas (Krenholmas salas) uz Krieviju. 2010. gada aprīlis. / Jaan Künnap, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Divas ūdenskrituma puses

Ūdenskritumu augstums ir ap 6,5 metri. Rietumu puses ūdenskritums – Krenholmas ūdenskritums – ir ap 60 metrus plats, bet austrumu puses – Joalas ūdenskritums – ap 110 metrus plats. Apmēram puse no Joalas ūdenskrituma atrodas Krievijas teritorijā. Salīdzinoši iespaidīgāks ir Joalas ūdenskritums, uz kuru paveras arī labāks skats, jo īpaši no Krievijas puses.

Viens no Eiropas spēcīgākajiem ūdenskritumiem

Ja Narvas upe šeit joprojām tecētu, ik sekundi pāri ūdenskritumiem plūstu ap 350 – 400 kubikmetri ūdens – kādas 4-6 reizes vairāk, nekā, piemēram, Gaujā vai Ventā. Līdz ar to Narvas ūdenskritums būtu viens no spēcīgākajiem Eiropā. Vēl spēcīgāka plūsma ir tikai HES sakropļotajam Sarpas ūdenskritumam (Sarpsfossen) Norvēģijā (577 m3/s), līdzīgs spēks ir arī Reinas ūdenskritumam Šveicē (373 m3/s). Savukārt, lielākajos Islandes ūdenskritumos ir pāris reizes mazāk ūdens. Plūdu laikā ūdens daudzums bija vēl daudz lielāks – 1926. gada pavasarī ūdenskritumam pāri gāzās 1 960 kubikmetri ūdens sekundē.

Narvas ūdenskritumu rietumu puse jeb Krenholmas ūdenskritums. Skats no Narvas puses uz Krenholmas salu. 2023. gada jūnijs.
Narvas ūdenskritumu rietumu puse jeb Krenholmas ūdenskritums. Skats no Narvas puses uz Krenholmas salu. 2023. gada jūnijs. / Jaan Künnap, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Ūdenskrituma kanjons

Narvas upe ir salīdzinoši jauna: tā izveidojās pirms aptuveni 6 tūkstošiem gadu un, zemei pakāpeniski paceļoties, upes ūdens pakāpeniski izveidoja aizvien dziļāku ieleju. Ūdenskritums šo sešu gadu tūkstošu laikā ir atkāpies par vairāk nekā 2 kilometriem, aiz sevis atstājot līdz 20 metrus dziļu un 90-250 metrus platu kanjonu. Šī kanjona sākuma daļā, tuvāk pie jūras atrodas Narvas un Ivangorodas viduslaiku pilis – katra pils savā kanjona pusē.

Lejpus ūdenskritumam upes gultnē ir arī mazākas kāplītes, taču nevienas kāples augstums vairs nepārsniedz 1 metru.

Narvas ūdenskrituma kanjonā ir atsegtas ordovika perioda kaļķakmens klintis.

Vēsture

Neolīta apmetne

Cilvēki pie Narvas ūdenskrituma apmetās jau drīz pēc tā izveidošanās, pirms apmēram 6 tūkstošiem gadu. Parasti šādās vietās upē ir vairāk zivju – ir vairāk ko ēst! Senas apmetņu vietas ir arī pie vairākiem citiem lielajiem pasaules ūdenskritumiem. Arheologu atradumi senajās Narvas apmetnēs deva nosaukumu Narvas kultūrai – neolīta laikmeta Baltijas reģiona iedzīvotāju kultūrai, kura pastāvēja vairākus gadu tūkstošus līdz apmēram 1750 gadam pirms mūsu ēras.

Narvas ūdenskritumu rietumu puse jeb Krenholmas ūdenskritums. Skats no Narvas puses uz Krenholmas salu. 2010. gada aprīlis.
Narvas ūdenskritumu rietumu puse jeb Krenholmas ūdenskritums. Skats no Narvas puses uz Krenholmas salu. 2010. gada aprīlis. / Jaan Künnap, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Ūdenskritums devis Narvas vārdu

Upju nosaukumi parasti ir seni. Narvas nosaukumu mūsdienās interpretē kā vepsu valodas vārdu “slieksnis” – ūdenskritums ir devis nosaukumu visai upei! Nedaudzie atlikušie vepsi mūsdienās dzīvo krietni tālāk uz ziemeļaustrumiem, aiz Oņegas ezera, taču pie Narvas vēl līdz 1922. gadam eksistēja sens vepsu ciems – Vepsküla. Krievi šajā reģionā ir samērā neseni ienācēji – austrumos no Narvas vēl pirms dažiem gadsimtiem dzīvoja ižori un voti, vēlajos viduslaikos no pretējā jūras krasta pārcēlās arī ne mazums somu.

Igaunijas senākais nocietinātais pilskalns – Narva Joaoru pilskalns atrodas tieši Narvas pilsētā, ap 1,6 kilometrus lejpus ūdenskritumam. Nocietinājuma vaļņus tajā sāka veidot jau pirms aptuveni 3 tūkstošiem gadu.

Viduslaiku pilis ūdenskrituma kanjona krastos
Narvas (kreisajā pusē) un Ivangorodas (labajā pusē) cietokšņi atrodas Narvas ūdenskrituma kanjona sākuma daļā, ap 2 kilometrus lejpus ūdenskritumam. 2014. gada oktobris.
Narvas (kreisajā pusē) un Ivangorodas (labajā pusē) cietokšņi atrodas Narvas ūdenskrituma kanjona sākuma daļā, ap 2 kilometrus lejpus ūdenskritumam. 2014. gada oktobris. / Aleksander Kaasik, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Mūsdienu Narvas pilsēta izauga ap senajiem dāņu nocietinājumiem. Sākumā, 1220jos gados dāņi nocietinājumus būvēja pretējā, mūsdienu Krievijas krastā, bet pēc dažiem gadu desmitiem sāka tapt arī cietoksnis mūsdienu Igaunijas pusē. 1345. gadā Narva ieguva pilsētas tiesības. 1492. gadā sākās krievu Ivangorodas cietokšņa attīstība Krievijas krastā.

Ūdenskritums sākotnēji atradās ārpus pilsētas – skaistā zviedru laika baroka pilsētiņa izveidojās ziemeļos no Narvas pils un līdz 2. pasaules karam bija viena no lieliskākajām baroka laika liecībām šajā Eiropas daļā.

Krenholmas manufaktūra

Dzirnavas pie ūdenskrituma atradās jau senāk, taču 19. gadsimta beigās ūdens spēku sāka izmantot lielražošanai. Krenholmas salā, izmantojot ūdenskrituma spēku, varēja attīstīt Krenholmas manufaktūru – kokvilnas izstrādājumu ražotni, kurā strādāja līdz 10 000 cilvēku. 19. gadsimta beigās Narva bija lielāks ražošanas centrs nekā, piemēram, Tallina.

Vēsturisko Narvas centru gandrīz pilnībā iznīcināja padomju armijas bombardēšana 1944. gada martā un mūsdienās lielākais daudzums vēsturisku būvju ir saglabājies tieši industriālajos kvartālos ap Narvas ūdenskritumu. Šo pilsētas daļu var salīdzināt ar Liepājas Karostu – krāšņas, lielas ķieģeļu būves, no kurām, diemžēl, lielākā daļa ir pamestas. Pamestie industriālie kvartāli ap ūdenskritumu rada nomācošu ainu.

Ūdenskritums mūsdienās

1955. gadā tika realizēts jau vairākus gadu desmitus pirms tam iecerētais darbs – tika uzcelta Narvas HES (125 MW). Upe pa jaunu kanālu tika novirzīta uz HES, kas atrodas 600 metrus austrumos, Krievijas teritorijā.

Vēl salīdzinoši nesen Narvas ūdenskritumus aplūkot bija samērā vienkārši. Tagad (2024. gads) tiem brīvi piekļūt vairs nevar pat Krenholmas pusē – robeža ar Krieviju ir pārāk tuvu.

Līdz ar to viens no potenciāli krāšņākajiem Baltijas dabas pieminekļiem atrodas pamestu būvju ielenkumā, pārsvarā bez ūdens un… pat nav pieejams.

137 | 09-11-2024

Pasaule Citi raksti

Viļņas vecpilsēta
Viļņas vecpilsēta. / Sami C, Flickr / CC BY 2.0

Lietuvas brīnumi

Izcilākie Lietuvas brīnumi ir koncentrēti tās lielākajās pilsētās – Viļņā un Kauņā. Īpaši interesantas ir baznīcas.

Pizas katedrāles laukums
Pizas katedrāles laukums / Makalu, Pixabay / CC0

Eiropas brīnumi

Izcilākie Eiropas brīnumi ir krāšņās un milzu baznīcas, vēsturiskās pilsētas un Senās Romas un Grieķijas pieminekļi.

Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa
Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa. / Ilya Dobrych, Flickr. CC BY-SA 2.0

Igaunijas brīnumi

Interesantākie Igaunijas brīnumi ir Tallinas viduslaiku centrs un tajā esošās ēkas, kā arī dažādas viduslaiku pilis un baznīcas ārpus Tallinas.

0 0 votes
Article Rating
Pierakstieties
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments