Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Lietuva 🢖 Viļņas apriņķis

Ūdenskritumi 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas

Brīnumi

Lielais Vilsas ūdenskritums

Lielais Vilsas ūdenskritums, 2024. gada septembris. / Gatis Pāvils

Pasaule  Pamatdati

Vienīgie dabiskie ūdenskritumi Lietuvā atrodas uz Vilsas upītes netālu no Viļņas. Pirmais – Lielais Vilsas ūdenskritums – ir ap 1,5 metrus augsts un ap 3 metrus plats.

24.5 %

Koordinātes
54.7193 Z 25.012 A
Atrašanās vieta, adrese
Eiropa, Lietuva, Viļņas apriņķis, Traķu rajons, Lentvara seņūnija, mežā austrumos no Žemieji Semeniukai ciemata, uz Vilsas upes
Ūdenskritums
Nosaukums lietuviski
Vilsos kriokliai, Vilsos upelio kriokliai (visa ūdenskritumu kaskāde kopā)
Upe
Vilsa (Vilsą, Sumaką)
Augstums
Ap 1,4-1,5 m
Pakāpes
1
Platums
Ap 3 m
Ieži
Kaļķiezis (avotkaļķis)
Stratigrāfija
Kvartārs 🢖 holocēns
Informācija apmeklētājiem
Izveidota vienkārša dabas taka ar vairākām norādēm, taka nav labiekārtota. Ieteicams pārgājiena apģērbs. Diemžēl krūmos un zālēs ap ūdenskritumiem ir daudz ērču – to piemin vairāki apmeklētāji.

Karte

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Pasaule Plašāka informācija

Vienīgie zināmie Lietuvas ūdenskritumi

Lielais Vilsas ūdenskritums. 2024. gada septembris.
Lielais Vilsas ūdenskritums. 2024. gada septembris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Agrāk (vismaz Latvijas pētnieku starpā) šķita, ka Lietuvā nav dabisku ūdenskritumu. Igaunijā ūdenskritumi ir visdiženākie, Latvijā ūdenskritumu ir visvairāk, bet Lietuvā… tur to vispār neesot.

Šāds uzskats radies tādēļ, ka Lietuvā ir ļoti maz dabisko pamatiežu (t.i. to iežu, kuri veidojušies pirms pēdējiem ledus laikmetiem) atsegumu un pat šīs nedaudzās klintis ir necilas – tās ne tuvu nav salīdzināmas, piemēram, ar Ērģeļu klintīm vai Skaņokalnu. Jaunāku laiku ieži ir tik drupani (piemēram, kāpu smiltis, morēnas māli), ka kārtīgi ūdenskritumi tajos nevar izveidoties.

Lielais Vilsas ūdenskritums. 2024. gada septembris.
Lielais Vilsas ūdenskritums. 2024. gada septembris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Tomēr eksistē ciets iezis, kurš veidojas strauji (ģeologu laika mērvienībās) – avotkaļķis, kurš izgulsnējies kopš pēdējā ledus laikmeta. Latvijā ir virkne ūdenskritumu, kuri krīt tieši pār avotkaļķu atsegumiem, piemēram, Septiņavotu Lielais ūdenskritums. Arī Lietuvā vietām ir atrodamas avotkaļķu iegulas un tieši uz šādām iegulām ir izveidojušies vienīgie zināmie Lietuvas ūdenskritumi – Vilsas upes kaskāde jeb Vilsas ūdenskritumi. Šī mazā avotu upīte plūst krāšņajā Neres upes ielejā – vienā no krāšņākajām vietām Lietuvā.

Jāatzīst, arī pašu lietuviešu rakstītajos avotos ziņas par šiem ūdenskritumiem pirms 2019. gada neizdodas atrast, lai gan nav šaubu, ka vietējiem iedzīvotājiem tie bijuši labi zināmi jau sen.

Pirmā Vilsas krāce, ap 0,8 m augsta. 2024. gada septembris.
Pirmā Vilsas krāce (augšpus ūdenskritumam), ap 0,8 m augsta. 2024. gada septembris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Ap 300 metrus garā posmā Vilsas upītē autors saskaitīja četras izteiktākas krācītes – sliekšņus, kuru augstums nepārsniedz 1 metru un divus izteiksmīgus ūdenskritumus, kuru augstums pārsniedz 1 metru.

Pirmais – Lielais Vilsas ūdenskritums – seko pēc trim pirmajām krācēm. Tas ir izveidojies šaurākā upes ielejas posmā, ūdenskritums ir apmēram 1,4-1,5 metrus augsts un ap 3 metrus plats. Ap 50-60 metrus lejpus šī ūdenskrituma atrodas otrais Lietuvas ūdenskritums – otrais jeb (autora dots nosaukums) apakšējais Vilsas ūdenskritums.

Otrā krācīte Vilsas upē. 2024. gada septembris.
Otrā krācīte Vilsas upē. 2024. gada septembris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Avotos ir minēts, ka ūdenskritumu un krāču skaits laika gaitā mainās – autors to apšauba. Visdrīzāk, mainās pašu ūdenskritumu izskats – atlūst vai izskalojas daļa no ūdenskrituma un tad tas atkal laika gaitā “izaug”, izgulsnējoties jaunām avotkaļķu kārtām. Taču ūdenskritumu atrašanās vietām nevajadzētu īpaši strauji mainīties. Krācītes ir mazākas – tās tiešām laika gaitā var izzust vai, otrādi, pakāpeniski kļūt aizvien augstākas.

Krāces pirms pirmā ūdenskrituma

Ap 200 metrus garā posmā pirms īstā ūdenskrituma Vilsas gultnē ir trīs mazākas krācītes (2024. gads). Pirmā no tām (koordinātas: 54.7184 N 25.0114 E) ir salīdzinoši augstāka – ap 0,8 metrus augsta. Šī kāple atrodas tieši līdzās dārziņiem un vizuāli šķiet pat līdzīga sanesu kaudzei, kas aizšķērsojusi upes straumi, lai gan tai pāri krītošās upītes ūdens ir dzidrs.

Trešā Vilsas krāce, ap 0,4 m augsta. 2024. gada septembris.
Trešā Vilsas krāce, ap 0,4 m augsta. 2024. gada septembris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Otrā krācīte ir zema, ap 0,2 m augsta. Neilgi pēc tās seko trešā, kura jau ir ap 0,4 m augsta un ap 3 m plata. Pēc tās ap 50 metrus zemāk pa straumi atrodas Lielais Vilsas ūdenskritums.

119 | 23-09-2024

Pasaule Citi raksti

Viļņas vecpilsēta
Viļņas vecpilsēta. / Sami C, Flickr / CC BY 2.0

Lietuvas brīnumi

Izcilākie Lietuvas brīnumi ir koncentrēti tās lielākajās pilsētās – Viļņā un Kauņā. Īpaši interesantas ir baznīcas.

Pizas katedrāles laukums
Pizas katedrāles laukums / Makalu, Pixabay / CC0

Eiropas brīnumi

Izcilākie Eiropas brīnumi ir krāšņās un milzu baznīcas, vēsturiskās pilsētas un Senās Romas un Grieķijas pieminekļi.

Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa
Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa. / Ilya Dobrych, Flickr. CC BY-SA 2.0

Igaunijas brīnumi

Interesantākie Igaunijas brīnumi ir Tallinas viduslaiku centrs un tajā esošās ēkas, kā arī dažādas viduslaiku pilis un baznīcas ārpus Tallinas.

0 0 votes
Article Rating
Pierakstieties
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments