Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Igaunija 🢖 Pērnavas apriņķis
Avoti 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas
Brīnumi
Saleveres Silmaallikas avots un ūdenskritums
Pamatdati
Saleveres Salumegi kalna klints pakājē izplūst spēcīgs avotiņš, kas veido ap 2 metrus augstu ūdenskritumu. Silmaallikas avots jeb Acu avots agrāk bija dziedniecības kulta vieta – cilvēki cerēja, ka dzidrais ūdens palīdzēs izārstēt gan acu kaites, gan citas slimības.
23.8 %
Koordinātes
Atrašanās vieta, adrese
Nosaukums igauniski
Upe
Avota veids
Avota debits
Ūdenskrituma augstums
Pakāpes
Platums
Ieži
Stratigrāfija
Informācija apmeklētājiem
Karte
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Plašāka informācija
Ja jums ceļā uz Sāremā salu vai atceļā no tās ir kāda pusotra stunda brīva laika un diena ir jauka – apskatiet Saleveres dabas taku!
Senais jūras krasts
Ap 1,5 kilometrus garā dabas taka sniedz iespēju apskatīt vienu no krāšņākajām vietām Igaunijas kontinentālajā rietumu daļā – Saleveres Salumegi “kalnus” jeb seno jūras krastu.
Šeit pēc ledus laikmeta Baltijas jūra (t.i. tās agrākās versijas – Baltijas ledus ezers un Litorīnas jūra) atsedza mūžsenos silūra perioda kaļķakmens slāņus un līdz mūsdienām te ir saglabājušās līdz 7 metrus augstas klintis.
Vēlāk, no ledāja atslogotajai zemei paceļoties, jūra atkāpās. Uz auglīgās, kaļķainās augsnes izauga krāšņs, retu sugu augiem bagāts mežs, klints augšmalā pirms aptuveni 2200 gadiem (tolaik te bija sala vai pussala) no akmeņiem tika uzcelti nocietinājumi, kuru atliekas redzamas vēl tagad… un tagad šeit ir izveidota dabas taka. Sevišķi krāšņa tā ir pavasarī, kad Salumegi pļavās un lapkoku mežā ir ziedu pārbagātība.
Avota un ūdenskrituma apraksts
Tālākajā dabas takas daļā, nokāpjot pa kāpnēm, var apskatīt Silmaallikas avotu – spēcīgu avotu, kurš izplūst no kaļķakmens klints pamatnes.
Avotiņš ir samērā spēcīgs: pavasaros no tā izplūst ap 2 litri tīra ūdens sekundē, lai gan vasarā tas gandrīz izsīkst. Avots izplūst no nelielas nišas un tā ūdens daudzās pakāpēs krīt pāri kaļķakmens klintij, veidojot ap 2 metrus augstu ūdenskritumu. Vasarās nereti ūdenskrituma kaļķakmens gultni pārklāj koši zaļas sūnas, taču jau pēc rudens lietavām tās bez žēlastības atkal tiek aizskalotas.
Šis ūdenskritums parasti netiek iekļauts Igaunijas ūdenskritumu sarakstā, taču ir grūti pateikt – kādēļ. Tā augstums pārsniedz 1 metru (Igaunijas ūdenskritumu “standarta” minimums), ūdens te plūst gandrīz visu gadu (daļa Igaunijas ūdenskritumu plūst tikai tad, kad ir patiešām daudz ūdens) un tas nav īslaicīgs – ūdens te krīt pāri cietiem pamatiežiem.
Silmaallikas avots tulkojumā ir Acu avota (Silma allikas) avots. Nosaukums, līdzīgi kā vairākiem Latvijas acu avotiem, apliecina to, ka šī ir dziedniecības kulta vieta. Agrāk avota ūdens tika uzskatīts par dziedniecisku, jo īpaši acu slimību gadījumā. Avota apmeklētāji bieži atstāja ziedu – nelielu priekšmetu – cerot, ka ar šādu pateicību avotam izdosies kaut nelielā mērā nopirkt veselību. Īpašu spēku ūdens esot ieguvis Līgo naktī, tieši pusnaktī, un, arī mūsdienās nebūtu liels pārsteigums satikt cilvēkus pie avota tieši šajā naktī.
134 | 26-10-2024
Citi raksti
Lietuvas brīnumi
Izcilākie Lietuvas brīnumi ir koncentrēti tās lielākajās pilsētās – Viļņā un Kauņā. Īpaši interesantas ir baznīcas.
Eiropas brīnumi
Izcilākie Eiropas brīnumi ir krāšņās un milzu baznīcas, vēsturiskās pilsētas un Senās Romas un Grieķijas pieminekļi.
Igaunijas brīnumi
Interesantākie Igaunijas brīnumi ir Tallinas viduslaiku centrs un tajā esošās ēkas, kā arī dažādas viduslaiku pilis un baznīcas ārpus Tallinas.