Pamatdati
Eiropas mērogā Latvija ir lielu koku zeme. Lielākie mūsu koki ir ozoli.
Šajā rakstā ir uzskaitīti 12 ozoli ar lielāko apkārtmēru Latvijā. Autors tos visus ir apmeklējis, un katra no šīm tikšanās reizēm sagādāja daudz prieka.
Karte
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
11 000 + dižkoku zeme
Cilvēks ir pretrunīga būtne — daži iznīcina lielus un senus kokus, citi dara visu, lai tos aizsargātu. Latvija šajā ziņā nav izņēmums: šad tad dzirdam šausminošas ziņas par kādu milzu koku, kas nogāzts, lai būvētu jeb “novērstu briesmas” autobraucējiem, kuri nevar noturēties uz ceļa.
Taču kopumā Latvijā mīl lielos kokus.
Gadsimtu ilgi dižkoku meklējumi
Latvijas dižāko koku meklējumi turpinās jau vairāk, kā 100 gadus.
Arī dižkoku kritēriju izstrādei ir gadu desmitos mērāma vēsture. Pašlaik Ministru kabineta noteikumos 54 koku sugām ir noteikti kritēriji minimālajam apkārtmēram 1,3 m augstumā un minimālajam augstumam. Tikai 25 no tām ir vietējās koku sugas. (1.).
Lai gan katru koku, kurš pārsniedzis šīs minimālās prasības, likums aizsargā automātiski, ir svarīgi tos visus atrast un reģistrēt. Tas ir sabiedrības kopdarbs: katrs var iesūtīt savus atradumu datus. Šobrīd Latvijā ir reģistrēti vairāk kā 11 500 šādu dižkoku un to skaits turpina pieaugt.
Diemžēl, datiem par šiem kokiem nav tik vienkārši piekļūt, bet daudzus dižkokus var redzēt publiskā Latvijas dabas teritoriju un pieminekļu kartē. Starp citu, šai sistēmai dots nosaukums “Ozols”! Ļoti plaša un izvērsta informācija par Latvijas dižkokiem ir Julitas un Ata Klušu mājaslapā dziedava.lv (2.) – tā ir pārpilna ar datiem un attēliem!
Ozoli – Latvijas koku karaļi
Latvijā ir viena vietējā ozolu suga – parastais ozols (Quercus robur).
Ozolus pie mums ciena. Lai gan ozola koksne ir ļoti vērtīga, daudziem mežu īpašniekiem ir paradums ozolus saudzēt pat kailcirtēs “jo tas taču ir ozols”.
Tomēr ozoliem īpaši nozīmīga ir Latvijai raksturīgā viensētu kultūrainava. Mums kopumā patīk dzīvot mājās, kuras ir pārsimts metrus vai pat kilometrus atstatu no citām mājām. Ap katru lauku sētu sevi cienošs saimnieks laika gaitā izveido nelielu parku, kas pasargā mājas no vēja, vasaras karstuma un liekiem kaimiņu skatiem uz sētā notiekošo. Tradicionālā Latvijas lauku sēta daudzējādi pārņēmusi 19. gadsimta muižu piļu plānojumu: lievenītis ar kolonnām un kāpnēm, aleja un – pašam savs ainavu parciņš ap māju! Latvijā ir vairāk nekā 70 tūkstoši šādu viensētu un vairumam no tām ir savi “parciņi”. Īpaši vēlams koks šādos piemājas parciņos ir ozols, jo tas tik viegli nelūst, tam ir ilgs mūžs, un… tas taču ir ozols!
Ozoli veido lielāko daļu no vairāk kā 11 500 Latvijas dižkokiem. Dižozolam ir jābūt vismaz 4 metru apkārtmēram vai 32 metrus augstumam. Vairāk nekā 1000 ozolu apkārtmērs pārsniedz 5 metrus.
Par šo sarakstu
Zemāk ir uzskaitīti 12 Latvijas lielākie ozoli ar lielāko apkārtmēru. Katrs no šiem kokiem ir brīnišķīgs dabas piemineklis un šeit “lielākais” pat nenozīmē “iespaidīgākais”. Autoru visvairāk pārsteidza viens no “mazākajiem” šajā sarakstā – Staišu ozols.
Diemžēl nav iespējams noteikt šo ozolu vecumu – koku serde ir zudusi un gadskārtu gredzenus vairs nevar saskaitīt. Visticamāk, šo koku vecums ir starp 400 un 600 gadiem.
Dižkoki ir mainīgi dabas pieminekļi un šis saraksts turpmākajos gados var mainīties. Nav vairs īpašu cerību, ka izdosies atklāt jaunus, līdz šim nezināmus milzu ozolus, taču, daļa no sarakstā iekļautajiem kokiem tuvojas sava mūža beigām. Varbūt tie priecēs mūs vēl dažus gadu desmitus, bet varbūt skumja ziņa pienāks jau rīt. Latvijas koku entuziasti ir apzinājuši, ka viens koks var apsteigt citus. Piemēram, Sējas ozols “stāv uz vietas”, bet Dambju ozols (vismaz līdz 2024. gada septembra zibens spērienam) strauji palielina savu izmēru.
Izmantotie avoti
- Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi, Likumi.lv. Izmantots 2024. gada 25. maijā.
- Diži koki – dižkoki, īpatnējie un kultūrvēsturiskie koki, Dziedava.lv. Izmantots 2024. gada 25. maijā.
R1 | 26-05-2024
12 Latvijas lielākie ozoli, saraksts
01
Kaives ozols
36,7 %
Vieta: Tukuma novada Sēmes pagasts
Apkārtmērs: 10,55 m (2019. gada 31. decembris)
Augstums: ˜ 18 m
Īsumā: Pēc apkārtmēra šis ir Baltijas valstīs dižākais koks. Kopš 1940. gada koka apkārtmērs pieauga no 8 m līdz tagadējiem 10,55 m.
02
Kaņepu ozols
34,4 %
Vieta: Valmieras novada Jērcēnu pagasts
Apkārtmērs: 9,82 m (2019. gada jūlijs, 1,3 m augstumā)
Augstums: ˜ 16 – 17 m
Īsumā: Ozols tika izvēlēts par Latvijas diženāko koku jau 1933. gadā un kopš tā laika kļuvis tikai dižāks. Pastāv iespēja, ka pie koka atradās kulta vieta.
03
Rīgzemju ozols
30,2 %
Vieta: Talsu novada Dundagas pagasts
Apkārtmērs: 9,64 m (2020. gada februāris, 1,3 m augstumā)
Augstums: ˜ 16,5 m
Īsumā: Krāšņs milzu ozols netālu no Šlīteres mūžameža malas.
04
Dambju ozols
32,9 %
Vieta: Valmieras novada Burtnieku pagasts
Apkārtmērs: 9,55 m (2021. gada oktobris, 1,3 m augstums)
Augstums: 22,6 m
Īsumā: Gigantisks koks gravas malā. Tā apkārtmērs pieaug ļoti strauji: ja 2002. gadā tas bija 8,6 m, tad pēc 18 gadiem apkārtmērs jau bija par 0,95 m lielāks.
05
Sējas ozols
33,4 %
Vieta: Saulkrastu novada Sējas pagasts
Apkārtmērs: 9,15 m (2017. gada jūlijs, 1,3 m augstums)
Augstums: 24 m
Īsumā: Krāšņs koks vēsturiskajā muižas parkā. Stumbra apkārtmērs pēdējās desmitgadēs nav mainījies.
06
Upatu ozols
27,6 %
Vieta: Kuldīgas novada Pelču pagasts
Apkārtmērs: 8,84 m (2020. gada janvāris, 1,3 m augstumā)
Augstums: 12,5 m
Īsumā: Milzu dobums pakāpeniski pārdala ozolu divās daļās un tas, iespējams, drīz var sabrukt. Tomēr tagad tas ir ainavisks, krāšņs koks.
07
Staišu ozols
30,5 %
Vieta: Valmieras novada Ēveles pagasts
Apkārtmērs: 8,47 m (2018. gada jūlijs, 1,3 m augstumā)
Augstums: 23 m
Īsumā: Salīdzinoši veselīgs un ļoti skaists koks, kura attēli nespēj atainot to iespaidu, kuru ozols rada klātienē. Stumbra apkārtmērs turpina pieaugt.
08
Vilciņu ozols
27,4 %
Vieta: SMiltenes novada Variņu pagasts
Apkārtmērs: 8,45 m (2017. gada jūlijs, 1,3 m augstumā)
Augstums: 23 m
Īsumā: Stāvajā krastā augošais milzis savulaik ir cietis no zibens un zaudējis daļu no vainaga. Tomēr ozols ir joprojām vitāls.
09
Griķu ozols
24,7 %
Vieta: Cēsu novada Zaubes pagasts
Apkārtmērs: 8,40 m (2021. gada janvāris, 1,3 m augstumā)
Augstums: 13,5 m
Īsumā: Lai arī joprojām neticami iespaidīgs, šis milzu koks ir sliktā stāvoklī: daudzi zari ir zaudēti jau senāk, un lielākā daļa redzamo koka zaru ir nokaltuši. Ozolam apkārt izaudzis mežs un krūmājs.
10
Ošenieku ozols
27,0 %
Vieta: Saldus novada Jaunlutriņu pagasts
Apkārtmērs: 8,38 m (2017. gada maijs, 1,3 m augstumā)
Augstums: 25 m
Īsumā: Salīdzinoši veselīgs milzu koks, kurš saglabā savu apkārtmēru arī lielākā augstumā. Ozola apkārtmērs pieaug.
11
Grīdnieku ozols
27,2 %
Vieta: Kuldīgas novada Rumbas pagasts
Apkārtmērs: 8,35 m (2018. gada maijs, 1,3 m augstumā)
Augstums: ? m
Īsumā: Vizuāli viens no iespaidīgākajiem Latvijas ozoliem. Koka izmērs turpina pieaugt.
12
Jaunpils ozols (Zaubes ozols)
28,9 %
Vieta: Cēsu novada Zaubes pagasts
Apkārtmērs: 8,19 m (2021. gada janvāris, 1,3 m augstumā)
Augstums: Ap 16 m
Īsumā: Milzu ozols ciema centrā, ainaviskā vietā netālu no viduslaiku pils drupām, pie dzirnavu ezera. Koks, visdrīzāk, ir redzams arī J.K. Broces 1796. gada zīmējumā.
Citi raksti
Lietuvas brīnumi
Izcilākie Lietuvas brīnumi ir koncentrēti tās lielākajās pilsētās – Viļņā un Kauņā. Īpaši interesantas ir baznīcas.
Eiropas brīnumi
Izcilākie Eiropas brīnumi ir krāšņās un milzu baznīcas, vēsturiskās pilsētas un Senās Romas un Grieķijas pieminekļi.
Igaunijas brīnumi
Interesantākie Igaunijas brīnumi ir Tallinas viduslaiku centrs un tajā esošās ēkas, kā arī dažādas viduslaiku pilis un baznīcas ārpus Tallinas.