Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Latvija 🢖 Talsu novads

Akmeņi 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas

Brīnumi

Zibeņdambja Saules akmens (Rojas Saules akmens)

Zibeņdambja Saules akmens. 2025. gada aprīlis.
Zibeņdambja Saules akmens. 2025. gada aprīlis. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Pasaule  Pamatdati

Rojas pievārtē, netālu no ciemata ielām mežā atrodas Zibeņdambja Saules akmens: savāds, cilvēka apdarināts akmens, kurā ir iekalta zīme – aplis, kurš ar krustu sadalīts četrās vienādās daļās.

23.2 %

Koordinātes
57.4935 Z 22.7914 A
Atrašanās vieta, adrese
Eiropa, Latvija, Talsu novads, Rojas pagasts, mežā starp Plūdoņa ielu un Zibeņdambi
Akmeņi, Megalīti
Nosaukuma alternatīvas
Zibensdambja Saules akmens, Rojas Saules akmens
Augstums
0,6 m (virszemes daļa), 1,3 m (kopējais, ieskaitot pazemes daļu)
Garums
1,5 m
Platums
1,25 m
Tilpums
2,2 m3
Iezis
Granīts
Aizsardzības statuss
Nav
Informācija apmeklētājiem
Atrodas privātīpašumā, izcirtumā. Piekļūt ir grūti, nākas šķērsot krūmiem bagātu apvidu, akmeni krūmainajā izcirtumā nav viegli atrast.

Karte

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Pasaule Plašāka informācija

Zibeņdambja Saules akmens. 2025. gada aprīlis.
Zibeņdambja Saules akmens. 2025. gada aprīlis. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Zibeņdambja Saules akmens ir neparasts kultūrvēsturiskais piemineklis. Akmens atrodas līdzenumā, mežainā apvidū rietumos no Rojas. Spriežot pēc senākām kartēm, mežs šeit aug vismaz 100 gadus un arī pirms tam šeit atradies krūmājs. Šī ir senā Baltijas jūras gultne, kurā izmētāti daudzi ledāja atstātie akmeņi, tajā skaitā arī šis savādais, cilvēku apstrādātais akmens.

Akmens apraksts

Saules akmens nav īpaši liels – tā diametrs ir ap 1,25-1,5 metri. 2025. gadā akmens atradās izcirtumā, tam pāri bija pārkrituši koku stumbri. Ap akmeni ir padziļinājums, kurā var redzēt ūdeni. Apmēram puse no akmens ir zem zemes, puse – virs tās.

Mums nezināmā laikā, piemēram, varbūt pirms 100 gadiem, bet varbūt arī daudz senāk, akmens virsmu ir apstrādājuši cilvēki. Akmens virsma ir veiksmīgi apskaldīta un padarīta samērā līdzena. Pastāv iespēja, ka arī akmens sāni ir apskaldīti. Virsmā ir iekalts aplis un krusts, kas apli sadala četrās vienādās daļās. Šāds vienkāršs simbols pasaulē ir sastopams bieži un tiek dēvēts par Saules krustu – šis simbols ir devis nosaukumu arī akmenim.

Iekaluma līnijas ir ap 0,6-1 cm dziļas.

Zīmes tulkojumi

Nav zināms, kādēļ kāds vai kādi cilvēki savulaik tā centušies, apstrādājot šo nomaļo, brikšņos esošo akmeni. Visdrīzāk, šī nav dzirnakmens sagatave – tādā gadījumā nebūtu bijusi vajadzība iecirst krustu, arī aplis būtu iecirsts dziļāk un nelīdzenāk, kā arī būtu uzsākta arī dzirnakmens vidus iedobe.

Jebkādus mūsdienās nesaprotamos kultūrvēsturiskos (un ļoti bieži – arī pilnīgi dabiskos un cilvēka neskartos) objektus mīl ar vieglu roku pasludināt par svētvietām. Protams, pastāv iespēja, ka arī Zibeņdambja Saules akmens ir kulta vieta. Taču šādā gadījumā tā ir bijusi šaurākās aprindās zināma svētvieta nomaļā krūmājā, atstatus no apdzīvotām vietām. Tuvumā nav zināmas citas senvietas, ja neskaita 2016. gadā atrastu vēl vienu akmeni – Rojas otro Saules akmeni, kurā arī ir iekalts aplis.

Atklāšanas un izpētes vēsture

Plastmasas vardīte uz Zibeņdambja Saules akmens. 2025. gada aprīlis.
Plastmasas vardīte uz Zibeņdambja Saules akmens. 2025. gada aprīlis. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Zibeņdambja Saules akmeni 1990. gada pavasarī atklāja Staņislavs un Valdis Žurovski un Andris Leitens. Jau drīz, jūnijā “Talsu Vēstīs” Artūrs Zalsters pirmpublikācijā par šo atradumu izvirzīja hipotēzi, ka šis akmens “ir saistīts ar vietējās astronomijas pirmsākumiem”.

2002. gadā rojenieks Osvalds Bergens piedāvāja versiju, ka ap Saules akmeni esošie akmeņi (šeit ir ne mazums akmeņu) veido četrus riņķus. Tajā pašā gadā Guntis Eniņš ar astronomu Jāni Klētnieku rūpīgi uzmērīja šo akmeņu izvietojumu un secināja… ka akmeņu grupa nekādus apļus neveido.

2025. gada aprīlī uz nomaļā, grūti atrodamā akmens bija novietota maza rotaļlieta – plastmasas vardīte. Autoram tas šķita kā jauks papildinājums Saules akmens mīklai. Varbūt akmens ir apstrādāts kādiem praktiskiem un visnotaļ garlaicīgiem nolūkiem. Un vardīte pārsimts gadus vēlāk uz tā nolikta vienkārši tādēļ, lai tā nemētātos citur. Bet varbūt… un te nu ir vieta fantāzijai.

Izmantotie avoti
  1. Guntis Eniņš, Zibensdambja Saules akmens, LA.LV, apmeklēts 2025. gada 12. maijā.

203 | 12-05-2025

Pasaule Citi raksti

Jodupītes Lielais ūdenskritums, 2023. gada 7. aprīlis.
Jodupītes Lielais ūdenskritums, 2023. gada 7. aprīlis. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Latvijas ūdenskritumi un krāces

Latvijā atrodas vismaz 82 ūdenskritumi, kuru augstums pārsniedz 1 metru. Lielākā daļa no tiem ir uzskaitīti šajā rakstā un, līdz ar to, pašlaik šis ir pilnīgākais publicētais Latvijas ūdenskritumu uzskaitījums.

Pūču gravas ūdenskritums, 2024. gada jūnijs
Pūču gravas ūdenskritums, 2024. gada jūnijs. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Siguldas ūdenskritumi

Siguldas pilsētā atrodas vismaz 8-10 ūdenskritumi, kuri šajā rakstā pirmo reizi aplūkoti vienuviet.

Staišu ozols, 2023. gada maijs. Koka izmērs ir proporcionāls, tādēļ attēlā tas izskatās krietni mazāks, nekā realitātē.
Staišu ozols, 2023. gada maijs. Koka izmērs ir proporcionāls, tādēļ attēlā tas izskatās krietni mazāks, nekā realitātē. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

12 Latvijas lielākie ozoli

Šajā rakstā ir uzskaitīti 12 ozoli ar lielāko apkārtmēru Latvijā.

0 0 votes
Article Rating
Pierakstieties
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments