Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Latvija 🢖 Ogres novads
Akmeņi 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas
Brīnumi
Ančiņu Velna akmens

Pamatdati
Ančiņu Velna akmens ir liels laukakmens, kura augšpusē ir paliela iedobe, kurā mēdz uzkrāties ūdens. Ir raksturīgi, ka akmeņi ar šādām iedobēm kalpo kā ziedojumu vieta un Ančiņu Velna akmens nav izņēmums.
24.5 %
Koordinātes
Atrašanās vieta, adrese
Nosaukuma alternatīvas
Augstums
Garums
Platums
Tilpums
Iezis
Aizsardzības statuss
Informācija apmeklētājiem
Karte
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Plašāka informācija

Ančiņu Velna akmens ir dižākais laukakmens plašā apkārtnē – tā tilpums ir ap 40 kubikmetri un augstums – 1,9 metri.
Akmeni veido specifisks gneisa paveids, kura sastāvā ir salīdzinoši vairāk ragmāņa. Šis minerāls (drīzāk – līdzīgu minerālu grupa) ar savādo nosaukumu ir tumšā krāsā un pieder amfibolu grupai. Ragmāņa gneiss ir samērā parasts iezis, kurš, līdzīgi citiem laukakmeņiem, šeit atceļojis kopā ar ledāju no Skandināvijas puses.

Akmens augšpusē atrodas ap 1,25 metrus garš un 0,5 metrus plats iedobums, kurā bieži uzkrājas lietus ūdens. Šādam ūdenim agrākos laikos bieži piedēvēja dziednieciskas īpašības un, līdz ar to, šādi akmeņi kļuva par veselības kulta objektiem un, vispār – kulta pieminekļiem. Nereti akmeņiem “piepalīdzēja” kļūt par kulta objektiem, iedobumus iekaļot mākslīgi (Meļķitāru muldakmens, Ulmales Piņņu bļodakmens). Iespējams, arī Ančiņu Velna akmens iedobe ir mākslīgi veidota.

Ančiņu Velna akmens ir bijis plašākā apkaimē zināms īpašs akmens, pie kura bieži rīkoja svētkus. Līgo svētku uguns esot kurta arī uz akmens. Iedobumā līdz mūsdienām tiek atstāti ziedojumi – iespējams, saistībā ar joprojām aktuālo dziedniecības kultu, bet, iespējams tāpat, labai veiksmei.
Akmens sānos ir arī tikko saredzama zīme.
Par akmeni ir vairāki nostāsti. Viens vēsta par Velnu, kurš akmeni te nometis tādēļ, ka dziedājis gailis. Cits nostāsts vēsta par bagātībām, kas zem akmens aprakstas zviedru karu laikā un to varot izrakt tikai pusnaktī.
180 | 27-02-2025
Citi raksti

Latvijas ūdenskritumi un krāces
Latvijā atrodas vismaz 82 ūdenskritumi, kuru augstums pārsniedz 1 metru. Lielākā daļa no tiem ir uzskaitīti šajā rakstā un, līdz ar to, pašlaik šis ir pilnīgākais publicētais Latvijas ūdenskritumu uzskaitījums.

Siguldas ūdenskritumi
Siguldas pilsētā atrodas vismaz 8-10 ūdenskritumi, kuri šajā rakstā pirmo reizi aplūkoti vienuviet.

12 Latvijas lielākie ozoli
Šajā rakstā ir uzskaitīti 12 ozoli ar lielāko apkārtmēru Latvijā.