Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Latvija 🢖 Cēsu novads

Ūdenskritumi 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas

Brīnumi

Dāvida dzirnavu Sarkanais ūdenskritums

Dāvida dzirnavu Sarkanais ūdenskritums
Dāvida dzirnavu Sarkanais ūdenskritums, 2024. gada aprīlis. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Pasaule  Pamatdati

Sarkanākais ūdenskritums Latvijā ir Dāvida dzirnavu Sarkanais ūdenskritums – mazāk zināms ūdenskritums līdzās skaistajām Dāvida dzirnavu avotu krācēm un staburagiem.

28.7%

Koordinātes
57.2679 Z 25.3894 A
Atrašanās vieta, adrese
Eiropa, Latvija, Cēsu novads, Vaives pagasts, uz austrumiem no Dāvida dzirnavu ēkas
Ūdenskritumi
Upe
viens no Dāvida dzirnavu avotu strautiņiem
Augstums
1,2 m (nedaudz vēl redzama arī apakšējā pakāpe, taču to vairs ūdenskritumam pieskaitīt nevar)
Pakāpes
1 (agrāk bija 2)
Platums
1,4 – 2,4 m
Ieži
Dolomīts, avotkaļķis
Stratigrāfija
Devons 🢖 Frānas stāvs 🢖 Pļaviņu svīta (D3pl)
Informācija apmeklētājiem
Atrodas privātīpašumā (gar Vaivi nav tauvas joslas), oficiālas piekļuves šeit nav. Nokļūt pie ūdenskrituma ir sarežģīti, ejot var noplicināt vidi, jārēķinās ar to, ka drēbes pēc apmeklējuma būs ļoti grūti izmazgāt.

Karte

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Pasaule Plašāka informācija

Dāvida dzirnavu Sarkanais ūdenskritums, 2000. gada aprīlis
Dāvida dzirnavu Sarkanais ūdenskritums, 2000. gada aprīlis. Ūdenskritumam vēl redzamas divas skaidri izteiktas pakāpes. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Dāvida dzirnavu avoti – dabas brīnums ar neīstiem un īstiem ūdenskritumiem

Vairums no krāšņajiem, laukakmeņiem pāri krītošajiem Dāvida dzirnavu avotiem neveido īstus ūdenskritumus. Šādas, laukakmeņiem pāri krītošas straumes būtu pareizāk dēvēt par krācēm. Protams, tas nekādi neatceļ šādu dabas pieminekļu krāšņumu.

Tomēr Dāvida dzirnavās atrodas arī divi īsti, ļoti neparasti ūdenskritumi, kuri, kā jau pienākas kārtīgiem ūdenskritumiem, krīt pāri pamatiežu atsegumiem – klintīm.

Pirmais, virzoties gar Vaives ielejas krauju uz austrumiem, ir ūdenskritums, kuru autors (kā pirmais, kurš savulaik aprakstījis šo dabas pieminekli) nodēvējis par Dāvida dzirnavu Sarkano ūdenskritumu.

Visdrīzāk, šis, tāpat kā nākamais ūdenskritums (Dāvida dzirnavu Augstais ūdenskritums), ir samērā nesen veidojušies un, iespējams, pēc vairākiem gadu desmitiem tie dabiski pārveidosies līdz nepazīšanai vai pat izzudīs.

Dzelzs avota ūdenskrituma mūžs

Dāvida dzirnavu avotu veidotā avotkaļķu masa - staburags. 2024. gada aprīlis.
Dāvida dzirnavu avotu veidotā avotkaļķu masa jeb staburags – visa ar gaiši zaļajiem augiem klātā nogāzes daļa. 2024. gada aprīlis. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Dāvida dzirnavu avoti izplūst Vaives ielejas dienvidu malā no Pļaviņu svītas dolomītu slāņiem. Ūdens, plūstot cauri šiem slāņiem, ir izšķīdinājis gan kaļķi, gan arī uzkrājis dzelzs (viens no izplatītākajiem ķīmiskajiem elementiem uz Zemes!) sāļus. Izplūstot ārā un saskaroties ar atmosfēru, ūdenī izšķīdinātās vielas gan saskarsmē ar skābekli, gan arī visuresošo mikroorganismu darbības rezultātā ātri vien izgulsnējas.

Rezultātā no dolomīta kraujas izplūstošie avotiņi Dāvida dzirnavās ātri vien gar savām izplūdes vietām izgulsnē rūsas krāsas avotkaļķi. Šeit notiek nepārtrauktas pārmaiņas – avotkaļķi un mikroorganismu veidotās dūņas aizšķērso avotu izplūdes vietas un tie sāk izplūst citur, pakāpeniski gar ielejas malu izveidojot aizvien lielāku šūnakmens masu. Avotu strautiņi plūst lejup, to gultnes nepārtraukti mainās. Var censties saskaitīt Dāvida dzirnavu avotus… bet, citu gadu to skaits atkal būs citādāks. Šādus “dzīvus” (tas nav pārspīlējums – arī bioloģiskās dzīvības šeit netrūkst) avotkaļķu masīvus Latvijā varētu dēvēt par staburagiem.

Dāvida dzirnavu Sarkanais ūdenskritums, 2024. gada aprīlis.
Dāvida dzirnavu Sarkanais ūdenskritums, 2024. gada aprīlis. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Acīmredzot, ik pa laikam Dāvida dzirnavās avoti atrod arī vietas, kur dolomīta klinti vēl neklāj bieza avotkaļķu kārta. Šādās vietās avoti plūst lejup gar klinti, veidojot ūdenskritumu. Tomēr šādā veidā kaļķis un dzelzs sāļi izgulsnējas vēl ātrāk – plānā, gar klinti “izsmērētā” ūdens kārtiņa vēl labāk saskaras ar skābekli un avotkaļķa kārta šādā vietā veidojas vēl ātrāk.

Rezultātā avots pats pamazām “izlīdzina” ūdenskritumu – klints virsma un, jo īpaši, apakšdaļa “ieaug” avotkaļķu nogulumos, līdz ūdenskritums izzūd.

Dāvida dzirnavu Sarkanais avots ap 2000. gadu bija ap 2 metrus augsts un tam bija divas izteiktas pakāpes – augšējā ap 1,2 m augsta un, pēc apmēram 2 metriem sekoja apakšējā pakāpe, kura bija ap 0,8 m augsta. 2024. gadā, pēc gadsimta ceturkšņa, apakšējā pakāpe ir lielā mērā nosegta ar avotkaļķu nogulumiem, atstājot skatam tikai nelielu dzegu. Toties augšējā pakāpe ir tikpat krāšņa, kā agrāk. Šis ir viens no neparastākajiem ūdenskritumiem Latvijā… līdz ieraudzīts nākamais Dāvida dzirnavu ūdenskritums!

81 | 8-07-2024

Dāvida dzirnavu Sarkanais ūdenskritums ir iekļauts šādā rakstā:

Pasaule Citi raksti

Viļņas vecpilsēta
Viļņas vecpilsēta. / Sami C, Flickr / CC BY 2.0

Lietuvas brīnumi

Izcilākie Lietuvas brīnumi ir koncentrēti tās lielākajās pilsētās – Viļņā un Kauņā. Īpaši interesantas ir baznīcas.

Pizas katedrāles laukums
Pizas katedrāles laukums / Makalu, Pixabay / CC0

Eiropas brīnumi

Izcilākie Eiropas brīnumi ir krāšņās un milzu baznīcas, vēsturiskās pilsētas un Senās Romas un Grieķijas pieminekļi.

Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa
Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa. / Ilya Dobrych, Flickr. CC BY-SA 2.0

Igaunijas brīnumi

Interesantākie Igaunijas brīnumi ir Tallinas viduslaiku centrs un tajā esošās ēkas, kā arī dažādas viduslaiku pilis un baznīcas ārpus Tallinas.

0 0 votes
Article Rating
Pierakstieties
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments