Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Latvija 🢖 Bauskas novads
Klintis 🢔 Klinšu veidojumi 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas
Brīnumi
Jumpravas dolomīta atsegums
Pamatdati
Dižākā un, autoraprāt, krāšņākā klints Zemgalē ir ap 700 metrus garais Jumpravas dolomīta atsegums Lielupes labajā krastā, Jumpravā starp Mežotni un Bausku.
32.2 %
Koordinātes
Atrašanās vieta, adrese
Nosaukuma alternatīvas
Augstums
Garums
Ieži
Stratigrāfija
Informācija apmeklētājiem
Karte
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Plašāka informācija
Zemgalē ir ne mazums klinšu atsegumu – Iecavas, Mūsas, Mēmeles, Skujaines, Vilces, Rukūzes un daudzu citu upju krastos atsedzas dolomīta un smilšakmens klintis.
Viskrāšņākie ir Jumpravas dolomīta atsegumi Jumpravas ciemā, Lielupes labajā krastā starp Bausku un Mežotni. Šīs ir arī vienas no garākajām klintīm Latvijā – to garums sasniedz 700 metrus. Klints atsegumu augstums ir līdz 5 metri – tas varbūt nešķiet tik daudz, taču ejot pa klinšu pakāji, skats ir iespaidīgs!
Jumpravas dolomītu atsegumā atsedzas devona ieži, kuri veidojušies šī perioda beigās. Ieži ir piederīgi Bauskas svītai jeb Stipinu svītai. Stipinu svīta ir izdalīta (t.i. zinātniski pamatota un aprakstīta) Lietuvā, kur Mūsas krastos ap 40 kilometrus uz dienvidiem no Jumpravas ir skaisti dolomīta atsegumi.
Virs klints atrodas Jumpravmuižas pils, tās parks, kā arī mākslīgās pilsdrupas – viens tornis virs klints augstākās daļas, kā arī apaļa torņa daļa gravā, kas šķērso klintis. No parka paveras skaisti skati uz Lielupi.
Krāšņākā klinšu daļa ir sākumā, dienvidu daļā. Šeit, ap 150 metrus pēc klinšu sākuma, atrodas arī neliela, pāris metrus dziļa niša ar ugunskura nokūpinātiem griestiem.
Drīz pēc nišas no klints apakšas iztek mazs avotiņš – Jumpravmuižas Mīlestības avotiņš.
Ap 200 metrus pēc klinšu sākuma tās šķērso graviņa, klintis turpinās abos graviņas krastos, veidojot skaistu kanjoniņu. Ap 75 metrus pirms ietekas Lielupē šajā graviņā ir Jumpravmuižas parka ūdenskritums – šķiet, vienīgais dabiskais ūdenskritums Zemgalē, ap 1,5 metrus augsts. Tagad (2024. gads) gan ūdenskritumu lielā mērā klāj augsne un dūņas.
Pēc graviņas klintis turpinās. Šeit vairākās vietās ir redzami vareni klinšu nobrukumi. Pārvietoties pa klinšu apakšu kļūst grūtāk, nākas iet tieši zem klints pārkares, kas nav diez cik droši. Pēc apmēram 400 metriem seko nākamā graviņa – tajā ir pavisam mazs ūdenskritumiņš.
Noslēgumā klintis pamazām izzūd – pēc brītiņa seko vēl viens klinšu izcilnis un tad Lielupes krasts kļūst krietni vien lēzenāks.
Pirms Jumpravas dolomīta atseguma Lielupes pretējā krastā ir cita skaista klints – Bornsmindes dolomīta atsegums.
157 | 8-12-2024
Citi raksti
Latvijas ūdenskritumi un krāces
Latvijā atrodas vismaz 82 ūdenskritumi, kuru augstums pārsniedz 1 metru. Lielākā daļa no tiem ir uzskaitīti šajā rakstā un, līdz ar to, pašlaik šis ir pilnīgākais publicētais Latvijas ūdenskritumu uzskaitījums.
Siguldas ūdenskritumi
Siguldas pilsētā atrodas vismaz 8-10 ūdenskritumi, kuri šajā rakstā pirmo reizi aplūkoti vienuviet.
12 Latvijas lielākie ozoli
Šajā rakstā ir uzskaitīti 12 ozoli ar lielāko apkārtmēru Latvijā.