Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Igaunija 🢖 Harju apriņķis
Ūdenskritumi 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas
Brīnumi
Keilas ūdenskritums
Pamatdati
Šķiet, skaistākais no trim lielajiem Igaunijas ūdenskritumiem ir Keilas ūdenskritums. Tas ir aptuveni 60-70 m plats un 6,1 m augsts.
44.3 %
Koordinātes
Atrašanās vieta, adrese
Nosaukums igauniski
Upe
Augstums
Pakāpes
Platums
Caurtece
Ieži
Stratigrāfija
Informācija apmeklētājiem (2024)
Karte
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Plašāka informācija
Keilas ūdenskritums ir viens no trim lielajiem Igaunijas ūdenskritumiem – abi pārējie ir Jegalas un Narvas ūdenskritumi.
Dabas pieminekļu skaistums lielā mērā ir atkarīgs no skatu punkta – un šajā ziņā Keilas ūdenskritums ir izcils. Netālu no ūdenskrituma ir muižas pils ar parku un abos upes krastos ir ainaviskas takas. Īpaši skaists skats paveras no pakalna upes kreisajā krastā (sk. pirmo attēlu).
Keilas ūdenskrituma ģeoloģija
Ūdenskritums, visdrīzāk, sāka veidoties, kad Ancilus ezers (Baltijas jūras attīstības stadija pirms kādiem 7-9 tūkstošiem gadu) sāka atkāpties un šī Igaunijas daļa kļuva par sauszemi. Ezeram atkāpjoties, atsedzās Baltijas klints – plaša klinšu virtene, kura veido iespaidīgas klintis zonā no Ēlandes Zviedrijā līdz Pēterburgai Krievijā. Attiecīgi, Keilas upe sāka krist pāri šai klintij.
Keilas upē ir salīdzinoši daudz ūdens. Ūdens spēks izturīgo kaļķakmens klinti pakāpeniski izskalo un Keilas ūdenskritums atkāpjas uz augšu, pret straumi. Šīs atkāpšanās vidējais ātrums ir aptuveni 9,7 m gadsimtā (1.).
Keilas ūdenskritums ir lieliska vieta, kur aplūkot ordovika nogulumus, kuri veidojās pirms vairāk nekā 450 miljoniem gadu.
Ūdenskrituma augšdaļā ir atsegts 0,6 m biezs Kundas horizonta kaļķakmens slānis. Tālāk seko apmēram 2 m biezs Volhovas horizonta kaļķakmens slānis, tad 2,5 m biezs, mīkstāks Volhovas vai Billingenas horizonta glaukonīta kaļķakmens. Zem tā ir aptuveni 0,7 m biezs Varangu horizonta glaukonīta māla slānis un pašā apakšā ir līdz 2 m biezs diktionēmu kaļķakmens slānis. Šis pēdējais slānis jau ir atsegts zem ūdens – zem ūdenskrituma ir līdz 2 m dziļa bedre.
Vēsture
Atbilstoši rakstītajiem avotiem, jau 1555. gadā uz ūdenskrituma bija izbūvētas ūdensdzirnavas. Šobrīd redzamā ūdensdzirnavu ēka upes labajā krastā celta 1831.-1833.gadā. 1928. gadā dzirnavas tika pielāgotas elektroenerģijas ražošanai, bet 2005. gadā ūdensdzirnavām tika atjaunota vēsturiskā 20. gadsimta sākuma āriene.
Lejpus ūdenskritumam, upes labajā krastā atrodas skaista pils: Keila-Joa muižas pils (Schloss Fall), pirmā neogotikas stila celtne Igaunijā, kas tika uzcelta 1831.-1833. gadā.
Informācijas avoti
- Loodusmälestised. Loode-Eesti. Teaduste Akadeemia Kirjastus, 2010.
7 | 02-05-2024
Citi raksti
Lietuvas brīnumi
Izcilākie Lietuvas brīnumi ir koncentrēti tās lielākajās pilsētās – Viļņā un Kauņā. Īpaši interesantas ir baznīcas.
Eiropas brīnumi
Izcilākie Eiropas brīnumi ir krāšņās un milzu baznīcas, vēsturiskās pilsētas un Senās Romas un Grieķijas pieminekļi.
Igaunijas brīnumi
Interesantākie Igaunijas brīnumi ir Tallinas viduslaiku centrs un tajā esošās ēkas, kā arī dažādas viduslaiku pilis un baznīcas ārpus Tallinas.