Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Igaunija 🢖 Pelvas apriņķis

Klintis 🢔Klinšu veidojumi 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas

Brīnumi

Lielā Taevaskoda

Lielā Taevaskoda. 2024. gada oktobris.
Lielā Taevaskoda. 2024. gada oktobris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Pasaule  Pamatdati

Lielā Taevaskoda ir viens no krāšņākajiem dabas objektiem Igaunijā. Skaists te ir viss – gan gājiens pa Ahjas upes ielejas takām (ir īpaša taka arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem!), gan brīdis, kad skatam paveras fantastiskā, Baltijas mērogiem grandiozā klints.

43.9 %

Koordinātes
58.1074 Z 27.0499 A
Atrašanās vieta, adrese
Eiropa, Igaunija, Pelvas apriņķis, Pelvas pagasts, ziemeļos no Pelvas pilsētas, Taevaskojas ciems, dienvidos no Saesāres aizsprosta, Ahjas upes labajā krastā
Klintis, Nostāstu vietas
Nosaukums igauniski
Suur Taevaskoda
Klints augstums
Līdz 16-20 m (bieži minētie 22,5 m vai pat 24 m varētu būt pārspīlējums)
Kraujas augstums
Līdz 38 m
Atseguma garums
Ap 150 m
Iezis
Smilšakmens
Stratigrāfija
Devons 🢖 Živetas stāvs 🢖 Burtnieku svīta (D2br)
Informācija apmeklētājiem
Publiski pieejams, ir autostāvvieta, kura, vismaz, 2024. gada oktobrī bija bez maksas. Uz klinti ved vairākas ļoti ainaviskas takas, tajā skaitā īpaši veidota taka cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem.

Karte

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Pasaule Plašāka informācija

Lielā Taevaskoda. 2024. gada oktobris.
Lielā Taevaskoda. 2024. gada oktobris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Lielā Taevaskoda tiek uzskatīta par vienu no krāšņākajām vietām Igaunijā. Nereti gadās, ka izslavēti dabas vai kultūras pieminekļi, apmeklējot tos klātienē, rada vilšanos – bet ne šoreiz. Attēli nespēj sniegt to sajūtu, kāda rodas, apskatot Lielo Taevaskodu paša acīm.

Milzu siena

Apmēram vienu kilometru garais gājiens no autostāvvietas pamazām ieved aizvien krāšņākā skujkoku mežā, dziļajā Ahjas upes kanjonā. Vispirms paejam garām Mazajai Taevaskodai – skaista klints! Jau drīz skatam paveras pļava, kuru plašā lokā ieskauj milzu klints ar skaistām gaiši sārtām un dzeltenām smilšakmens slāņu līnijām.

Vertikālās un daudzviet pat pārkarenās klints sienas augstums sasniedz 20 metrus, atsegums ir ap 150 metrus garš. Augstumā Lielā Taevaskodas klints, iespējams, tuvojas Latvijas augstākajām klintīm, lai gan, jāatzīst, visas Latvijas klintis vēl nav izmērītas. Ērģeļu klintis, kuras varētu būt mūsu augstākās, ir ap 22 metrus augstas. Tiesa, Igaunijā ir vēl daudz augstākas smilšakmens klintis, piemēram, 43 metrus augstā Hērmas kalnu siena (Härma Mäemine müür) Veru apriņķī. Savukārt, kaļķakmens klinšu sienas Igaunijas ziemeļos vietām ir vairāk, kā 50 metrus augstas.

Lielā Taevaskoda. 2024. gada oktobris.
Lielā Taevaskoda. 2024. gada oktobris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Klints atsedz devona perioda Burtnieku svītas smilšakmens iežus. No pakājes upē ieplūst deviņi avotiņi.

Izliektā klints virsma rada arī atbalsi. Tā nav tik izteiksmīga, kā Skaņākalnā, taču, šeit, pat klusi sarunājoties, skaņai ir savdabīgs efekts.

Vārda izcelsme

Pelvas apriņķī vairākas šādas smilšakmens klinšu sienas dēvē par “taevaskodām” – parasti šādās klintīs ir arī kāda ala.

Šis ir interesants vārds, kurš, iespējams, ir ļoti sens. Viens no skaidrojumiem ir, ka “taevas” varētu būt cēlies no indoeiropiešu vārda “dievs”, savukārt “koda” igauniski nozīmē “māja” – tātad “dieva māja”. Vienkāršākais tulkojums būtu – “taevas koda” – “debesu māja”. Ir arī daudz praktiskāks skaidrojums – “taival” – sens Baltijas somugru termins, kas apzīmēja apstāšanās vietu laivu brauciena laikā.

Nostāstu vieta

Salakūlajas akmens pie Lielās Taevaskodas klints sākuma. 2024. gada oktobris.
Salakūlajas akmens pie Lielās Taevaskodas klints sākuma. 2024. gada oktobris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Lai vai kā, Pelvas apriņķa taevaskodas tiek uzskatītas par senām kulta vietām. Šajās klintīs nedrīkst atstāt uzrakstus vai tās citādi bojāt – par laimi, šis paradums tiek ievērots arī mūsdienās.

Lielā Taevaskoda – jeb, drīzāk, plašā pļava klints priekšā, pretējā Ahjas krastā, tiek uzskatīta par senu sanākšanas un notikumu vietu.

Viens no nostāstu objektiem šeit ir arī samērā liels akmens pie klints sākuma, pie tiltiņa – Salakūlajas akmens (Salakuulaja kivi, Nõiakivi). Aiz šī akmens ienaidnieka spiegs esot noklausījies cilts vecāko sanāksmi – un pats pārvērsts par akmeni.

Par klinti un tās tuvāko apkārtni ir ne mazums nostāstu: par slepenām ejām un alām (tajā skaitā viena esot vedusi uz netālo Mazo Taevaskodu), par akmeņiem upē, kas īstenībā esot senie karavīri, par bīstamu milzu čūsku un citi.

167 | 04-01-2025

Pasaule Citi raksti

Jodupītes Lielais ūdenskritums, 2023. gada 7. aprīlis.
Jodupītes Lielais ūdenskritums, 2023. gada 7. aprīlis. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Latvijas ūdenskritumi un krāces

Latvijā atrodas vismaz 82 ūdenskritumi, kuru augstums pārsniedz 1 metru. Lielākā daļa no tiem ir uzskaitīti šajā rakstā un, līdz ar to, pašlaik šis ir pilnīgākais publicētais Latvijas ūdenskritumu uzskaitījums.

Pūču gravas ūdenskritums, 2024. gada jūnijs
Pūču gravas ūdenskritums, 2024. gada jūnijs. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Siguldas ūdenskritumi

Siguldas pilsētā atrodas vismaz 8-10 ūdenskritumi, kuri šajā rakstā pirmo reizi aplūkoti vienuviet.

Staišu ozols, 2023. gada maijs. Koka izmērs ir proporcionāls, tādēļ attēlā tas izskatās krietni mazāks, nekā realitātē.
Staišu ozols, 2023. gada maijs. Koka izmērs ir proporcionāls, tādēļ attēlā tas izskatās krietni mazāks, nekā realitātē. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

12 Latvijas lielākie ozoli

Šajā rakstā ir uzskaitīti 12 ozoli ar lielāko apkārtmēru Latvijā.

0 0 votes
Article Rating
Pierakstieties
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments