Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Lietuva 🢖 Panevēžas apriņķis

Kritenes 🢔 Alas 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas

Brīnumi

Smardones avots

Smardones avots. 2024. gada decembris.
Smardones avots. 2024. gada decembris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Pasaule  Pamatdati

Smardones avots ir atpazīstamākais sēravots Lietuvā pie kura 1891. gadā tika uzcelta ārstniecības iestāde. Agrāk, līdz meliorācijas darbiem 1961. gadā šis bija arī spēcīgākais avots Lietuvā.

27.2 %

Koordinātes
56.2002 Z 24.6236 A
Atrašanās vieta, adrese
Eiropa, Lietuva, Panevēžas apriņķis, Biržu rajons, Pabiržes seņūnija, Likēni (Likėnai), Likēnu parkā
Avoti, Minerālavoti
Nosaukums lietuviski
Smardonės šaltinis, Likėnų šaltinis
Debits
122,6 l/s
Mineralizācija
1800-2400 mg/s
Stratigrāfija
Devons 🢖 Frānas stāvs 🢖 Tatulas svīta (D3t)
Informācija apmeklētājiem
Publiski apmeklējams, atrodas parkā.

Karte

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Pasaule Plašāka informācija

Smardones avots. 2024. gada decembris.
Smardones avots. 2024. gada decembris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Smardones avots lieliski ilustrē to, kā nekontrolēta cilvēka saimniekošana nodara pašiem pāri. Agrāk šis bija spēcīgākais avots Lietuvā, kurš saturēja pietiekami daudz sērūdens, lai to varētu lietot dziedniecībā – līdzīgi, kā Ķemeros un Baldonē. Tomēr, kopš 1961. gada meliorācijas darbiem sēravota ūdens sastāvs mainījās – tas kļuva “vājāks”, un arī ūdens daudzums avotā daudzkārt samazinājās.

Apraksts

Smardones avots ir augšupkāpjošs avots, kas izplūst līdzenā vietā. Šeit tuvu zemes virsmai atrodas ģipsi saturošie Tatulas svītas slāņi – attiecīgi arī avota ūdens satur daudz izšķīdušu sāļu, galvenokārt kalcija sulfātu. Izšķīstot ģipšakmens slāņiem, avota apkārtne ir nosēdusies un tagad avots izplūst 15-17 metrus plata ezeriņa gultnē. Avota ezers ir ap 1,5-3 metrus dziļš. No tā izplūst ap 3 metrus plats strautiņš, kurš drīz vien ietek Smardones upītē.

Smardones avota ūdens ir vāji mineralizēts ar izšķīdušā ģipša sāļiem – kalcija sulfātu, tam ir tikko jūtama sērūdeņraža smaka, garša – rūgtena. Ūdens temperatūra – 7-7,6 grādi.

Vidējais avota debits ir 122,6 litri sekundē (salīdzinājumam, Siguldas Saltavota debits ir ap 20-25 litri sekundē). Tomēr līdz 1961. gadam avota debits bija daudz lielāks – 540 litri sekundē! Tolaik tas bija spēcīgākais avots Lietuvā, un, iespējams, Baltijā.

Ūdens plūsma no avota gan ir mainīga – brīžiem avota plūsma gandrīz apstājas.

Avots atrodas parkā, kurš ir izveidots ap Likēnu rehabilitācijas slimnīcu, teritorija ap avotu labiekārtota 2011. gadā.

Smardones avota strauts. 2024. gada decembris.
Smardones avota strauts. 2024. gada decembris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Vēsture

Avots kā dziedniecības vieta pirmo reizi rakstītajos avotos minēts jau 1587. gadā. Izcilo avotu savā darbā par Livonijas dabu ir pieminējis arī Jelgavas Pētera akadēmijas profesors Johans Jakobs Ferbers. 19. gadsimtā, kad Eiropā pieauga kūrortu popularitāte, arī Smardones avots kļuva aizvien populārāks.

1816-1818. gadā avota ūdens ķīmisko sastāvu pētīja izcilais Lietuvas zinātnieks Teodors Grothūss, veicot pasaules zinātnei nozīmīgus atklājumus par ķīmiskās analīzes metodēm, kā arī novērojot to, kā saskaroties kalcija sulfātam un organiskajām vielām veidojas sērūdeņradis. Līdz ar to mehānisms, kā, piemēram, Ķemeros rodas sērūdens, ir atklāts tieši Smardones avotā!

1890. gadā pie avota, Likenu muižas pils parkā sāka darboties pirmā peldiestāde – Biržu ārsts Ludvigs Hodakovskis (Liudvikas Chodakauskas) vispirms organizēja ūdens ķīmiskās pārbaudes Rīgas Politehniskajā augstskolā un, balstoties uz iegūtajiem rezultātiem, izstrādāja ārstniecības metodes. Viena gada laikā tika apkalpoti 168 pacienti bet jau 1891. gadā peldiestāde nodega un kūrorts beidza pastāvēt.

1938. gadā netālu no avota tika uzcelta un sāka darboties Likēnu sanatorija (attīstīja Biržu ārsts Jokūbs Mikelēns). Šajā gadā arī apdzīvotā vieta ieguva savu jauno nosaukumu – Likēni, līdzšinējās Smardones (latviski – Smirdones) vietā. Jau 1939. gadā šeit ārstējās 610 cilvēki. Sākotnēji dziednīcai nepieciešamo ūdeni ņēma tieši no šī avota, kā arī vēl diviem citiem netālu esošiem sēravotiem. Vēlāk tika izveidoti sērūdens urbumi. Līdzīgi kā Ķemeros, arī šeit ūdens tika izmantots vannām, kā arī dziednieciskajām dūņām.

Smags trieciens sanatoriju piemeklēja 1961. gadā – tuvējo meliorācijas darbu ietekmē divi sēravoti izsīka un saglabājās tikai Smardones avots. Arī Smardones avota plūsma samazinājās apmēram piecas reizes un samazinājās arī ūdens mineralizācija – tas lielā mērā zaudēja savas ārstnieciskās īpašības.

Tomēr sanatorija savu darbību turpināja. Kopš 2002. gada tā ir pārveidota par rehabilitācijas slimnīcu. Minerālūdens procedūras tiek nodrošinātas arī tagad.

Ģeoloģiskais dabas piemineklis kopš 1985. gada.

195 | 13-04-2025

Pasaule Citi raksti

Jodupītes Lielais ūdenskritums, 2023. gada 7. aprīlis.
Jodupītes Lielais ūdenskritums, 2023. gada 7. aprīlis. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Latvijas ūdenskritumi un krāces

Latvijā atrodas vismaz 82 ūdenskritumi, kuru augstums pārsniedz 1 metru. Lielākā daļa no tiem ir uzskaitīti šajā rakstā un, līdz ar to, pašlaik šis ir pilnīgākais publicētais Latvijas ūdenskritumu uzskaitījums.

Pūču gravas ūdenskritums, 2024. gada jūnijs
Pūču gravas ūdenskritums, 2024. gada jūnijs. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Siguldas ūdenskritumi

Siguldas pilsētā atrodas vismaz 8-10 ūdenskritumi, kuri šajā rakstā pirmo reizi aplūkoti vienuviet.

Staišu ozols, 2023. gada maijs. Koka izmērs ir proporcionāls, tādēļ attēlā tas izskatās krietni mazāks, nekā realitātē.
Staišu ozols, 2023. gada maijs. Koka izmērs ir proporcionāls, tādēļ attēlā tas izskatās krietni mazāks, nekā realitātē. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

12 Latvijas lielākie ozoli

Šajā rakstā ir uzskaitīti 12 ozoli ar lielāko apkārtmēru Latvijā.

0 0 votes
Article Rating
Pierakstieties
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments