Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Latvija 🢖 Kuldīgas novads

Ūdenskritumi 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas

Brīnumi

Ventas rumba

Ventas Rumba - platākais ūdenskritums Eiropā
Ventas Rumba – platākais ūdenskritums Eiropā. / Gatis Pāvils, CC BY 2.0

Pasaule  Pamatdati

Visdrīzāk, Ventas rumba ir platākais ūdenskritums Eiropā. Tā gan ir tikai 2 m augsta, bet nelielo augstumu kompensē iespaidīgais platums un skaistā ainava ap ūdenskritumu – burvīgā, gleznainā Kuldīgas pilsēta un vēsturiskais ķieģeļu tilts lejpus ūdenskritumam.

50.1 %

Koordinātes
56.9683 Z 21.9794 A
Atrašanās vieta, adrese
Eiropa, Latvija, Kuldīgas novads, Kuldīga, uz Ventas pilsētas centrā, dienvidos no ķieģeļu tilta
Ūdenskritumi
Upe
Venta
Augstums
1,6-2 m
Pakāpes
1
Platums
249 m, plūdu laikā – līdz 270 m
Ieži
Dolomīts
Stratigrāfija
Devons 🢖 Frānas stāvs 🢖 Pļaviņu svīta (D3pl)
UNESCO Pasaules mantojuma statuss
Daļa no "Kuldīgas vecpilsētas", 2023, Nr. 1658

Karte

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Pasaule Plašāka informācija

Tādi nu ir Latvijas ūdenskritumi

Jāatzīst: Latvijas ūdenskritumi (Latvijā ir kādi 70-100 ūdenskritumi) nelīdzinās Norvēģijas vai Venecuēlas ūdenskritumiem. Droši vien norvēģi tos pat nepamanītu: eh, tikai maza kāplīte upē!

Ventas rumba
Ventas rumba. / Zairon, Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Bet, cik skaisti ir daudzi no tiem! Apskatiet Daudas ūdenskritumu pie Siguldas, krāšņā, zaļā upes ielejā. Jeb Zārtapu ūdenskritumu netālu no Mazirbes senatnīgā mežā: tas krīt pāri koši sārtiem iežiem, kurus iekrāso melnas aļģes!

Tomēr, lielākais un pazīstamākais Latvijas ūdenskritums ir Ventas rumba.

Kuldīga

Ūdenskritums atrodas Kuldīgas pilsētā. Drīzāk: Kuldīgas pilsēta atrodas pie šī ūdenskrituma, jo pie šī dabiskā aizsprosta kuģiem nācās apstāties un tāpēc šeit parādījās apmetne. Netālu atradās vietējo iedzīvotāju – kuršu – pilskalns, bet viduslaikos, 1242. gadā tieši pie ūdenskrituma tika uzcelta liela Livonijas ordeņa pils (Goldingen). Tagad šī pils ir zudusi, bet ap pili izveidojās pilsētiņa. Mūsdienās Kuldīgas centrs sastāv tikai no vēsturiskām ēkām un tā ir viena no skaistākajām vēsturiskajām pilsētām Latvijā.

Kuldīgas pils (Schloß Goldingen), pa kreisi ir redzama arī Ventas rumba
Kuldīgas pils (Schloß Goldingen), pa kreisi ir redzama arī Ventas rumba. / Zairon, Wikipedia, public domain

Ventas rumbas apraksts

Ventas rumba ir veidojusies uz devona Pļaviņu svītas dolomīta slāņa. Zem tā ir trauslāks dolomīts un, straumes spēkam noārdot šo mīkstāko slāni, cietākais slānis veido pārkares un ik pa laikam nokrīt. Tādējādi ūdenskritums lēnām atkāpjas – un, tā kā straume Ventas centrālajā daļā ir jaudīgāka, vidusdaļa ir atkāpusies tālāk pret straumi nekā ūdenskrituma malas.

Lai atvieglotu kuģošanu un tirdzniecību, 17.gadsimta vidū tika uzsākta apvedceļa izbūve ap ūdenskritumu, taču darbi netika pabeigti. Kuģi kļuva lielāki un Venta kā iekšzemes ūdensceļš tiem vairs nederēja, līdz ar to projekts netika turpināts.

Zivju ķeršana Ventas rumbā
Zivju ķeršana Ventas rumbā. / A. Švābe, "Latvju enciklopēdija", public domain

Lejpus ūdenskritumam, tuvāk tiltam, upē ir mazāka kāplīte – Mazā Rumbiņa (Mazais ūdenskritums). Arī tā pakāpeniski atkāpjas, tuvojoties lielajam ūdenskritumam.

Zivju ķeršana… gaisā

Palu laikā ūdens līmenis Ventā paaugstinās un ūdenskritums kļūst zemāks. Dažkārt tas izzūd zem ūdens pavisam. Šo iespēju izmanto zivis, dodoties pa upi augšup un lejup. Taču, ja ūdens līmenis nav tik augsts, zivīm ir jālec. Un ne vienmēr šie lēcieni ir veiksmīgi un zivis atkrīt atpakaļ. Vietējie zvejnieki jau kopš senākiem laikiem to izmanto: agrāk upē lejpus ūdenskritumam, virs ūdens tika uzstādīti īpaši murdi. Kuldīdznieki lepojās, ka Ventas Rumba ir vienīgā vieta Eiropā, kur zivis tiek ķertas gaisā!

Arī mūsdienās pie Ventas rumbas var vērot, kā zivis cenšas pārlēkt pāri ūdenskritumam, īpaši daudz šādu zivju ir aprīlī. Skats, kā simtiem vimbu (Vimba vimba) lidinās gaisā, ir tiešām neparasts! Visdrīzāk, agrāk skats bija vēl iespaidīgāks, jo pāri ūdenskritumam lēca arī daudz lielākie laši vai pat stores.

Platākais ūdenskritums Eiropā

Ventas rumbas kopējais platums ir 270 m – tāds ir krītošā ūdens malas garums palu laikā. Vasarā, kad ir mazāk ūdens, ūdenskritums ir aptuveni 245-250 m plats.

Ventas rumba (attālāk, fonā) - zema bet ļoti plata
Ventas rumba (attālāk, fonā) – zema bet ļoti plata. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Eiropā ir vairāki plati ūdenskritumi, bet šķiet, ka neviens nav platāks par Ventas rumbu. Reinas ūdenskritums (Šveice) ir aptuveni 150 m plats, Gulfoss (Islande) — aptuveni 220 m plats, Detifoss (Islande) — apmēram 100 m 200 m plats.

Tomēr, ja mēra krītošā ūdens malas garumu, daži citi Eiropas ūdenskritumi varētu būt platāki. Selfosam (Islande) ir netipiska forma, un kopējais ūdenskrituma frontes garums (lielākoties sauss) šeit pārsniedz 500 m. Tomēr lielākā daļa no šīs frontes ir sausa, pati upe ir daudz šaurāka. Neparastais Hraunfosu ūdenskritums (Islande) sūcas cauri lavas slānim, veidojot virkni ar tūkstošiem mazu ūdenskritumiņu 900 m garā frontē. Kaļķiežu aizsprostu garums Plitvices ezeros (Horvātija) sasniedz 400 m un vairāk, un pāri tiem plūst neskaitāmas ūdens straumītes.

Tomēr Ventas rumba plūdu laikā ir nepārtraukta, 270 m plata ūdens siena, un, visdrīzāk, neviens cits ūdenskritums Eiropā nav tik plats.

10 | 05-05-2024

Pasaule Citi raksti

Viļņas vecpilsēta
Viļņas vecpilsēta. / Sami C, Flickr / CC BY 2.0

Lietuvas brīnumi

Izcilākie Lietuvas brīnumi ir koncentrēti tās lielākajās pilsētās – Viļņā un Kauņā. Īpaši interesantas ir baznīcas.

Pizas katedrāles laukums
Pizas katedrāles laukums / Makalu, Pixabay / CC0

Eiropas brīnumi

Izcilākie Eiropas brīnumi ir krāšņās un milzu baznīcas, vēsturiskās pilsētas un Senās Romas un Grieķijas pieminekļi.

Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa
Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa. / Ilya Dobrych, Flickr. CC BY-SA 2.0

Igaunijas brīnumi

Interesantākie Igaunijas brīnumi ir Tallinas viduslaiku centrs un tajā esošās ēkas, kā arī dažādas viduslaiku pilis un baznīcas ārpus Tallinas.

0 0 votes
Article Rating
Pierakstieties
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments