Wondermondo 🢖 Pasaule 🢖 Eiropa 🢖 Latvija 🢖 Limbažu novads

Ūdenskritumi 🢔 Ģeoloģijas brīnumi 🢔 Brīnumu kategorijas

Brīnumi

Ežurgas ūdenskritums (krāce)

Ežurgas ūdenskritums - vairs tikai krācīte. 2024. gada marts.
Ežurgas ūdenskritums – vairs tikai krācīte. 2024. gada marts. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Pasaule  Pamatdati

Pirms dažām desmitgadēm Ežurgas ūdenskritums bija Latvijā vienīgais apzinātais ūdenskritums jūras krastā. Tagad tas ir pazeminājies līdz nelielas krācītes izmēriem.

17.0 %

Koordinātes
57.5543 Z 24.3685 A
Atrašanās vieta, adrese
Eiropa, Latvija, Limbažu novads, Liepupes un Salacgrīvas pagastu robeža, Ežurgas ieteka jūrā pāri Ežurgas klintīm
Krāces
Nosaukuma alternatīvas
Ežurgu ūdenskritums
Upe
Ežurga
Augstums
Ap 0,5 m
Pakāpes
1
Platums
Apmēram 1 m
Ieži
Smilšakmens
Stratigrāfija
Devons 🢖 Živetas stāvs 🢖 Burtnieku svīta (D2br)
Informācija apmeklētājiem
Valsts īpašums (pludmale) pie privātīpašuma robežas. Agrāk piekļuve bija vienkārša, taču mūsdienās gar jūru šajā posmā ir gandrīz nepārtraukts privātīpašumu nožogojums, nav viegli tajā atrast spraugu. Uz pašvaldības servitūta – piekrastes ceļa – izvietotas privātīpašuma zīmes, kas liedz pa to iet.

Karte

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Pasaule Plašāka informācija

Ežurgas ūdenskritums. Redzama (pa labi no straumes) agrāka strauta gultne, kurai līdzās - jauna, zemāka gultne. 2003. gada novembris.
Ežurgas ūdenskritums. Redzama agrāka strauta gultne, kurai līdzās – jauna, zemāka gultne. 2003. gada novembris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Pirmais apzinātais ūdenskritums jūras krastā

Ežurgas ūdenskritumu 1991. gada martā pirmais aprakstīja Andris Grīnbergs. Vietējiem iedzīvotājiem, protams, tas bija zināms jau senāk – virs upītes agrāk esot bijis arī koka tiltiņš. 1990jos tas bija Latvijā vienīgais apzinātais ūdenskritums jūras krastā, taču kopš tā laika ir apzināti arī citi, tajā skaitā skaistais Staldzenes ūdenskritums.

1990jos gados Ežurgas ūdenskritumiņš bija īstens skaistulis. Šeit Ežurgas upīte pāri koši orandži sārtajam Burtnieku svītas smilšakmenim gandrīz vertikāli krita pludmales smiltīs. Ūdenskrituma kopējais augstums bija ap 1,5 metri.

Šis ūdenskritums, tāpat kā Vidzemes jūrmalas klintis, ir pakļauts jūras spēkam. Burtnieku svītas smilšakmens ir samērā trausls un pēc katras spēcīgākas vētras Ežurgas klintis un arī ūdenskritums mainās. Teorētiski pēc spēcīgas vētras ūdenskritumam būtu jākļūst “spicākam” – viļņu spēkam būtu jāizgrauž klints pamatne un ūdens tad varētu tai vertikāli krist pāri.

Īslaicīgs ūdenskritums Ežurgas klintīs. Tagad gravas veidošanās ir apturēta, to aizpildot ar laukakmeņiem. 2002. gada februāris.
Īslaicīgs ūdenskritums Ežurgas klintīs. Tagad gravas veidošanās ir apturēta, to aizpildot ar laukakmeņiem. 2002. gada februāris. / Gatis Pāvils, CC BY-SA 4.0

Pakāpeniska ūdenskrituma izzušana

Tomēr ūdenskritumu ietekmē arī citi spēki.

Pirmais ir pašas upītes straumes un ledus spēks, kas nepārtraukti izskalo smilšakmeni, meklējot pēc iespējas lēzenas teknes. Kādu brīdi ūdenskritumu no jūras puses pat norobežoja neliela klinšu siena – tas ar līkumu plūda šai sienai apkārt. Taču soli pa solim upītei ir izdevies izgrauzties, nodeldēt klinti, veidojot lēzenu noteku, kurā arī spēcīga vētra nespētu vairs izveidot stāvu klinti. Pie ietekas ir uzkrājušies koki, krūmu zari un citas upes sanesas – zem agrākā ūdenskrituma 2024. gada pavasarī bija izveidojies neliels dīķītis. Savukārt, pats ūdenskritums ir gandrīz izzudis, pārvēršoties par necilu, aļģēm klātu slieksni.

Ietekmi, visdrīzāk, atstājusi arī cilvēka darbība. Šķiet, daļa upītes straumes ir novirzīta pa grāvi gar Vigu mājām. Šis novadgrāvis 2000šo gadu sākumā ap 150 metrus uz dienvidiem no Ežurgas ūdenskrituma bija izveidojis savu, ap 2,4 metrus augstu ūdenskritumu, atsedzot košus mālus un smilšakmeni.

Tagad šīs gravas veidošanās ir apturēta, to aizpildot ar laukakmeņiem un krūmiem, tomēr ūdens tajā tek.

Piejūras zaudēšana

Pēdējās desmitgadēs vērojams arī cits process. 1990jos gar Vidzemes piekrasti veda ainavisks meža celiņš. Pie jūras varēja piekļūt daudzviet, nevienu netraucējot – vietām bija mājas, taču nebija vajadzības iet cauri pagalmiem, jo starp mājām bija pietiekami daudz brīvas vietas.

Pakāpeniski piekrastes celiņš “aizšķēršļojās”. Tuvu jūras krastam kā sēnes izauga aizvien jaunas mājas (Kā? Jaunbūves te ir aizliegtas un skaidri zinu, ka nekādu “seno pamatu” tur nebija), senais celiņš veda cieši gar tām. Ceļa josla joprojām ir servitūts, taču aizvien biežāk to ignorē – parādās aizvien jaunas privātīpašuma zīmes, liedzot pa to jebkādi pārvietoties (Kā? Tā taču nedrīkst!).

Uz brīdi seno ceļu vietām aizvietoja taciņa gar stāvkrasta augšmalu. Taču arī tā “traucēja” – viens pēc otra to aizšķērsoja žogi un privātīpašuma zīmes.

Pagaidām, par laimi, privātīpašuma žogi un zīmes vēl nav sadalījuši pludmali un jūru, taču… līdz jūrai ir kaut kā jānokļūst. Daudzviet šādu pieeju nākas meklēt kilometriem tālu, līdz atduries visuresošās privātīpašuma zīmēs un nākas iet atpakaļ, līdz blakus esošajai jūrai tā arī nenonākot.

Izmantotie avoti
  1. A. Grīnbergs. Latvijas ūdenskritumi un krāces. ISBN 978-9984-9986-6-4. 2011.

105 | 18-08-2024

Pasaule Citi raksti

Viļņas vecpilsēta
Viļņas vecpilsēta. / Sami C, Flickr / CC BY 2.0

Lietuvas brīnumi

Izcilākie Lietuvas brīnumi ir koncentrēti tās lielākajās pilsētās – Viļņā un Kauņā. Īpaši interesantas ir baznīcas.

Pizas katedrāles laukums
Pizas katedrāles laukums / Makalu, Pixabay / CC0

Eiropas brīnumi

Izcilākie Eiropas brīnumi ir krāšņās un milzu baznīcas, vēsturiskās pilsētas un Senās Romas un Grieķijas pieminekļi.

Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa
Tallinas vecpilsēta no Olafa baznīcas torņa. / Ilya Dobrych, Flickr. CC BY-SA 2.0

Igaunijas brīnumi

Interesantākie Igaunijas brīnumi ir Tallinas viduslaiku centrs un tajā esošās ēkas, kā arī dažādas viduslaiku pilis un baznīcas ārpus Tallinas.

5 1 vote
Article Rating
Pierakstieties
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments